Hot

Post Top Ad

14.10.13

Διαφορά εμπειρίας και Σοφία ...

Η διαφορά εμπειρίας μέτρησε στο Ρύσιο όπου ο Ίκαρος είχε πολύ καλή απόδοση με εξαίρεση το γ΄ δεκάλεπτο.
Η ομάδα μας  είχε στοχεύσει ορθά στο πως θα σταματήσει την Ναυσικά Σταυρίδου και τα κατάφερε παρότι πρόκειται ασφαλώς για σπουδαία αθλήτρια που πήρε ριμπάουντς, μοίρασε ασίστ αλλά την χρειάστηκε η Καφαντάρη και στο σκοράρισμα όπου είχε φτωχή συνεισφορά.
Οι γηπεδούχες είχαν 0/11 τρίποντα στο α΄ δεκάλεπτο και 0/16 στο 30΄ ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν 4/7 (!) χωρίς όμως να σκοράρουν με άλλο τρόπο . Έτσι ο Ίκαρος με κορυφαία σε όλο το ματς  την Σοφία Κυριακοπούλου πήρε τελικά την νίκη με 51-44 .
Όλα φαίνονταν πιο εύκολα όταν περάσαμε  17-27 στο 21΄αλλά εκεί έπαθαν τα κορίτσια μας μπλακ άουτ και το Ρύσιο πήρε τα πάνω του στο μοναδικό καλό του δεκάλεπτο πέρασε ακόμη και με πέντε 32-27 και επέστρεψε για τα καλά.
Εκεί όμως ο Ίκαρος έδειξε χαρακτήρα και μαζί την μεγάλη  εμπειρία του . Η Γιαννακοπούλου πέτυχε τρίποντο στην κόρνα στο 30΄ έσπασε το σερί μιας φοβερής ατοχίας που στοίχισε το 0-15 και μείωσε  32-30 και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κοπέλες μας έδειξαν ανωτερότητα και  ξέφυγαν 41-49 στο 39΄ οπότε  όλα τελείωσαν .
Δεν υπήρξε υστερήσασα αφού όλες έβαλαν το λιθαράκι τους κυρίως με πολύ καλή άμυνα . Εξαίρεση μόνο οτ γ΄ δεκάλεπτο όπου έπεσαν οι διακόπτες .
Δεκάλεπτα: 6-9, 17-23, 32-30, 44-51
Διαιτητές: Αργυρού-Ρούκας
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): (6/8β., 13/37δ., 4/23τρ., 40ρ, 14ασ., 8κλ., 21λ.): Σαμαρά 3(1), Αυτζή 5, Γράψα 2, Μούρτου 6, Σταυρίδου 4(10ρ., 7ασ.), Μπαμπικέρ 3, Ταυροπούλου, Γκαμπριλόφσκα 8(4/6δ, 10ρ., 5ασ.), Κιζιρίδου 5(1), Σκιαδοπούλου 2, Καζαντζή Στ.  6(2/2τρ.).

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ(Λειβάδης): (12/18β., 15/43δ., 3/8τρ., 35ρ., 7ασ., 9κλ., 3ταπ., 22λ.): Σταμάτη, Καλογήρου 5, Σαλιάι 7(1), Αθανασίου 3(1), Κολλάτου, Μίλκοβα 8(10ρ.), Γιαννακοπούλου 8(1), Κυριακοπούλου 20(8/12δ.).