Μέτρια εμφάνιση εντυπωσιακό φινάλε και νίκη στο Βαρίκας επί του Πανιώνιου για τις κορασίδες (53-37) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

1.11.14

Οι κορασίδες μας παρά το γενικά κακό  πρώτο 30λεπτο αντέδρασαν στο φινάλε και πήραν μια μεγάλη νίκη στο Βαρίκας με 53-37 επί του ψυχωμένου Πανιώνιου που δεν άντεξε στο φινάλε με σαφώς μικρότερο βάθος στο ρόστερ και ειδικά μετά την αποβολή με 5ο φάουλ της κορυφαίας αθλήτριας  της νικήτριας Μαχλά. Οι μικρές μας χωρίς τις τραυματισμένες Δόνα και Σακοράφα ,  παρότι δεν ήταν συγκεντρωμένες εξ αρχής και ήταν μάλλον νωθρές , βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 10π. στο ξεκίνημα (19-09)  τελικά όμως ξέσπασαν στο φινάλε και νίκησαν και με διαφορά . Σκορ σίγουρα μάλλον πλασματικό σε σχέση με την εικόνα του ματς(53-37) . Και αυτό  γιατί έδειξαν «μέταλλο»  στο φινάλε , «έκλεψαν»  μπάλες και έβαλαν δύσκολα στις γηπεδούχες,  που συχνά δεν μπορούσαν να «σπάσουν»  την πίεση κάτω από την σέντρα . Μάλιστα  οι κυανέρυθρες επιστράτευσαν και  ζώνη για μεγάλο μέρος   του αγώνα για να  σταματήσουν τις δικές μας αλλά δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην ασφυκτική πίεση ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο . Κορυφαία του αγώνα δίχως άλλο η Μαρία Σταυροπούλου και όλα τα κορίτσια στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου το σκορ ήταν 2-21 υπέρ μας ! Δεν ήταν από τα καλά παιχνίδια για τις «μπέμπες»  και συχνά ο κόουτς Κουκουζέλης ακούστηκε και πολύ στο Ανδρέας Βαρίκας αλλά οφείλουμε να εξάρουμε το αγωνιστικό πνεύμα και  την θέληση των κοριτσιών και να κρατήσουμε την νίκη που είναι πολύτιμη . Έρχονται  ακόμη δυσκολότερες αναμετρήσεις και πρέπει να πάρουν οι μικρές μας μαθήματα  διάρκειας και συγκέντρωσης .
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ –ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 37-53
Διαιτητές: Τηγάνης Βελέντζας
Δεκάλεπτα : 12-07. 21-17, 35-32, 37-53
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γεωργίου , Κοπάτσκοβα): Ολυμπίου , Παντέλη 4, Στυλιανουδάκη 6, Αντωνιάδου 1, Μαλανδράκη  2 , Καντζιάν , Γιαννακούλια , Καναβάρου , Γωνιάδη , Αργυρίου , Μαχλά 24(3)

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κουκουζέλης): Στεφανίδου 8, Τριανταφυλλοπούλου , Κρητσιδήμα 2, Χατζηλεοντή , Σταυροπούλου 17 , Βασιλακοπούλου , Τζινλή 6, Παπαδημητρίου , Σκορδά 2, Κομποχόλη 8, Μποντούρογλου 10