Το άξιζαν αλλά αν και έφτασαν στην πηγή οι γυναίκες μας, νερό δεν ήπιαν στην Πετρούπολη (55-58) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

3.11.14

Μια εξαιρετική εμφάνιση για 35 λεπτά της γυναικείας ομάδας στην Πετρούπολη κόντρα στον Άρη αλλά τελικά οι κοπέλες μας δεν γεύτηκαν την χαρά της νίκης αλλά η βελτίωσή τους είναι ολοφάνερη . Το τελικό 58-55 μοιάζει με οφθαλμαπάτη αν αναλογιστούμε ότι για 37 λεπτά τα κορίτσια μας είχαν το προβάδισμα και μάλιστα πέρασαν και με εννέα πόντους επτά λεπτά πριν την λήξη .  Η κούραση , η σημαντική συνεισφορά της Πλούμπη στο φινάλε και κάποιες στιγμές αδράνειας και ατυχίας έφεραν μια γλυκόπικρη ήττα . Μια αίσθηση αδικίας αφού είχαμε αγκαλιάσει την νίκη αλλά ένας αγώνας απαιτεί συγκέντρωση για 40 λεπτά και η μεγάλη νίκη στην Πετρούπολη τελικά δεν ήρθε . Πάντως όλες οι κοπέλες μας αξίζουν συγχαρητήρια γιατί έδειξαν προσπάθεια ,  πάθος και  δύναμη ενώ είναι φανερό ότι βρίσκουν τα πατήματά τους . Η συνοχή και το δέσιμο είναι θέμα χρόνου και αυτός είναι με το μέρος μας . Έρχονται ακόμη πιο αποφασιστικά  και δύσκολα ματς και βλέποντας τα αποτελέσματα καταλαβαίνει κανείς ότι δεν υπάρχει εύκολο ματς αλλά ούτε και ματς που δεν μπορείς να διεκδικήσεις την νίκη . Άλλωστε διαθέτουμε κοπέλες με πολλά χιλιόμετρα σε ψηλό επίπεδο και νέα κορίτσια με πολύ διάθεση για διάκριση και ο συνδυασμός δεν μπορεί παρά να έχει μόνο θετικά αποτελέσματα . Ασφαλώς και τα κορίτσια μας στενοχωρήθηκαν γιατί έφτασαν πολύ κοντά σε μια σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση αλλά πάμε για το επόμενο ματς μεγάλης σημασίας με το Αρκάδι στην Καλλιθέα .
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.- ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 58-55
Διαιτητές : Τσολάκος , Αθανασόπουλος
Δεκάλεπτα : 10-12, 25-31, 43-48, 58-55
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Μίχα , Αγγέλη): Μπαράκου , Καβαλλάρη 7(1), Λιάγκα 7(1) , Μοίρα 6 , Πλούμπη 16(1) , Ροίδου 4, Ανωγειανάκη 11(1) , Τσέρου , Μακρυνίκα 7

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ρουμπελάκης , Ζωηρού): Μαρίνου 10, Κουτσαυγουστή 2, Μπρούλια , Ακρίβου , Παπαϊωάννου 2, Δασκαλοπούλου 20(2) , Βαζαίου 2, Ζότοβα 19(3)