Χαλύβδινες κορασίδες θριάμβευσαν στην Βούλα 50-42 τον Πρωτέα και σφράγισαν νικηφόρα το 2016 - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Πρωτέας Β. - Ίκαρος /Εσπερίδες Καλλιθέας
Μια σπουδαία νίκη την μεγαλύτερη της σεζόν (μαζί με εκείνη επί του Κρόνου Αγ. Δημ)  πέτυχε η ομάδα μας των κορασίδων στην Βούλα με 50-42 επί του Πρωτέα παίρνοντας μάλιστα και την διαφορά της ήττας του α΄ γύρου και έκλεισαν πανηγυρικά το 2016 σκορπίζοντας  χαμόγελα σε όλους  . Τα κορίτσια του Θανάση Παναγιωτόπουλου βρέθηκαν από την αρχή πίσω στο σκορ και για 30 λεπτά ο Πρωτέας είχε την πρωτοπορία . Στο β΄ μέρος όμως και ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι κορασίδες ήταν εξαιρετικές έδειξαν περισσότερες δυνάμεις , είχαν χαρακτήρα και νικητή και πάθος με αποτέλεσμα να κάνουν μια απίθανη ανατροπή . Πήραν έτσι  δίκαια μια τεράστια νίκη ρεβάνς της ήττας του α΄ γύρου,   αποδεικνύοντας ότι έχουν αντίπαλο μόνο τον κακό εαυτό τους . Και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες .

Από τον Πρωτέα έλειψε πολύ  η  διεθνής   Χρ. Αναστασοπούλου από το Κιάτο ενώ από την δική μας ομάδα οι τραυματίες  Παπαθεοδώρου ,  Μιχαλοπούλου και Σπανού. Η τριπλέτα Μούτσα , Μόκα και  Χαραλαμπίδου έκανε πάλι την διαφορά στο ματς   ενώ  η άμυνα όλων των κοριτσιών ήταν σπουδαία σε όλο το παιχνίδι .

Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και τους ευχόμαστε να έχουν υγεία να είνα πάντα δεμένη και αγαπημένη ομάδα αλλά και ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στην συνέχεια .
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΙΚΑΡΟΣ /ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 42-50
Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Τζίμης
Δεκάλεπτα : 11-05, 21-13, 31-25, 42-50
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κότσιφα, Τσεμπέρης ): Συγγρού 5, Καβούνη 2, Μπουντούρη 17(1) , Ανδρικοπούλου , Κεκλίκογλου , Φλόκα 4, Τζιαφέτα 10(2) , Λυμπέρη Αθ. 1, Καλογερία
ΙΚΑΡΟΣ /ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Παναγιωτόπουλος): Παπακώστα , Χαραλαμπίδου 9(2) , Γιαννακοπούλου , Ξηνταβελώνη , Πάγγου , Μόκα 18(1) , Μαχαίρα 2, Κονόμη , Μούτσα 21(2) , Τζουνοπούλου ,

AΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 52-48
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. -ΑΟΝΑ 55-56
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. –ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ.  56-19