Κορίτσια για ...φίλημα οι γυναίκες 78-57 με περίπατο τον Αθηναϊκό - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Κορίτσια για ...φίλημα οι γυναίκες 78-57 με περίπατο τον Αθηναϊκό

Με μια άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση , ασφαλώς την  καλύτερη φετεινή της  η γυναικεία ομάδα νίκησε πολύ εύκολα τον Αθηναϊκό 78-57 . Για 30 λεπτά τα κορίτσια μας πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα σε άμυνα και επίθεση και  έφτασαν την διαφορά στους 35 πόντους (68-33!!!). Στο φινάλε ο κόουτς χρησιμοποίησε όλες τις εφεδρείες και ήρθε το τελικό σκορ που ειναι τιμητικό για την ομάδα του Βύρωνα . Τα 10/19 τρίποντα , 38-26 ριμπάουντς , 10/12 βολές (19/24 οι αντίπαλες) τα λένε όλα .
Μάλιστα έκανε το ντεμπούτο της και η 14χρονη Άννα  Κοσκινά  (έπαιξε 4 λεπτά ) . Τα κορίτσια μας έπαιξαν με φοβερό πάθος ενώ τα έβαλαν όλα στην επίθεση με ηγέτες Κεχαγιά  (19π., 2/3τρ., 8 ριμπ., 3 ασίστ) , Τζέϊκο(17π., 3/4τρ., 4 ασίστ)  , συγκλονιστικές Ουίλλιαμς (άγγιξε το τριπλ νταμπλ), Λούνα (έπαιξε άμυνα για όλους)  , εξαιρετικές Πατεράκη  , Ευμορφοπούλου, Δανούση . Η Στεφάτου άψογη στην οργάνωση  και η 22χρονη Στεριοπούλου με ένα απίθανο αλλά ιδανικό τρίποντο από τα 10 μέτρα στην κόρνα του α΄ μέρους (το σουτ της χρονιάς στην Α1 ως τώρα)  . Η Μαρσίντα ξεπερνώντας τον τραυματισμό της επανήλθε δριμύτερη , όπως και η Ειρήνη Μπαλιούση . Μπράβο σε όλα τα κορίτσια για την τρίτη νίκη τους , μπράβο στο προπονητικό επιτελείο . ¨Εχει πολύ δρόμο ακόμη και χρειάζεται να διατηρηθεί η πολύ καλή εικόνα...
Ο Αθηναϊκός είχε κακή εικόνα , ασύνδετος ,άστοχος (17/57 εντός παιδιάς) , νευρικός ασφαλώς παγιδεύτηκε στην ενέργεια που εβγαλαν οι κοπέλες μας και η αντίδραση δεν υπήρξε ποτέ .
Σχεδόν κατάμεστη η μεγάλη κερκίδα 250 περίπου φίλαθλοι αν και το ξεκίνημα δεν προμήνυε τέτοια κοσμορυρροή .

Διαιτητές : Φασόλης , Σκαλτσής
Δεκάλεπτα : 22-08, 48-27, 68-33, 78-57