Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη στην παράταση (83-79) επί του ΠΑΟΚ - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

γυναικών με 83-79 στην παράταση επί του ΠΑΟΚ

Η ομάδα μας ειναι σε καλή κατάσταση και αποδείχθηκε και σήμερα παρότι καρδιοχτύπησε με τον ΠΑΟΚ αφού επικράτησε 83-79 στην παράταση ! Τα κορίτσια μας είχαν 10/21 τρίποντα το κορυφαίο φετινό ποσοστό τους και η Τζάσμιν Γκιλ 6/8 τριπ. απέναντι στον ΠΑΟΚ ενώ απουσίαζε λόγω τραυματισμού η κορυφαία αθλήτρια του ΠΑΟΚ (πολλά χρόνια στις Εσπερίδες) Λολίτα Λύμουρα . Όμως ενώ το ματς φαινόταν ότι θα το πάρουμε μάλλον άνετα όταν τα κορίτσια μας προηγήθηκαν 70-58 στο 33΄ , έπαθαν μπλακ άουτ για πέντε λεπτά και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 70-70 ! Εκεί με τέσσερις βολές της Ακλ περάσαμε 74-70 1΄15΄΄ πριν την λήξη ,  αλλά συνεχόμενα λάθη παραλίγο να μας στοιχήσουν . Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πάλι 74-74 και έχασε και δύο βολές με την κορυφαία του Κωτούλα στα 22΄΄ . Πήρε δύο βολές η Μέϊζ (έπαιξε στο μισό ματς λόγω φάουλ τα περισσότερα ανύπαρκτα) στα 16΄΄ αλλά αστόχησε και αυτή , όμως έδωσε το καθοριστικό στοπ στην Κιλαζίδου και το ματς πήγε στην παράταση . Πιο ψύχραιμη η ομάδα μας εκεί πήρε δίκαια την νίκη με ένα καθοριστικό τρίποντο της Λουκάτου (81-76 2΄38΄΄) και καλάθι της Γκιλ 1΄30΄΄ (83-78) . Η άμυνα στην συνέχεια ήταν εξαιρετική και με το κλέψιμο της Λουκάτου στα 20΄΄ όλα τελείωσαν .
Η Γκιλ στο α΄ μέρος ήταν καταπληκτική στο κορυφαίο φετινό της,  στο υπόλοιπο 25λεπτα υποχώρησε και χάλασε τα ποσοστά της αλλά δεν πήρε ούτε ένα φάουλ από τα πολλά που της έγιναν  , η Ακλ στα γνώριμα στάνταρντ της (νταμπλ νταμπλ 21π. 11 ασίστ) αν και έφαγε πολύ ...ξύλο  , η Μεϊζ (8π., 10 ριμπ.3 μπλοκ ) έπαιξε ελέω ρέφερι μάλλον  λίγο επιλεκτικών σφαλτσοσφυριγμάτων αλλά ήταν εξαιρετική και πάλι η Χρυσάνθη Μπενέκη (η 19χρονη 7π.,6 ριμπ., 3 ασίστ , 3 κλεψ.)  . Η Πατεράκη είχε καλές στιγμές αλλά λιγότερες από άλλα ματς αλλά  δεν υστέρησε (στα αρνητικά τα 7 λάθη από τα 16 συνολικά ). Θετική η Δανούση (5π., 6 ριμπ.) όπως και η Λουκάτου που είχε ψυχή και  "μίλησε" στο τέλος . Άτυχη η Κεχαγιά που φαινόταν ικανή να βοηθήσει αλλά είχε υποτροπή στον τραυματισμό της και αποχώρησε με μόνο 10 λεπτά συμμετοχής.  Βοήθησε και η Εμμανουηλίδου .
Ο ΠΑΟΚ είχε σε σπουδαία μέρα την Κωτούλα ενώ βοήθησαν Μάλιγκαν και Λιούϊς . Έχασε κατά κράτος στις περισσότερες  κατηγορίες στατιστικής (10/21 τριπ. έναντι 4/12 , 41-33 ριμπ.) αλλά πήγε στην γραμμή 29 φορές (!!) σε ένα ματς που Κωτούλα , Σύρρα , Καρλάφτη , Κιλαζίδου πίεζαν ξεπερνώντας τα όρια σε κάθε φάση τους σφυρίχτηκαν όμως ελάχιστα φάουλ . Και παραλίγο να κλέψει ένα ματς που παρά τον ηρωϊσμό και το πάθος δεν εδικαιούτο αν και έμεινε με την ικανοποίηση ότι παρά την απουσία Λύμουρα , κράτησε  την διαφορά των 9π.
Γενικά η διαιτησία δεν ήταν ακριβοδίκαιη, ο Σκληρός έχει δικαιολογημένα παράπονα και το τέλος καλό όλα καλά , δεν αποδίδει την πραγματική εικόνα  .