Μεγάλη όσο και δύσκολη νίκη μετά από 8 μήνες , για τις κορασίδες σε θρίλερ (52-50) τον Πρωτέα Βούλας - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

8.6.21

Οκτώ μήνες χωρίς αγώνα ήταν πολλοί αλλά δόξα τω θεώ τα κορίτσια επανήλθαν υγιή στο γήπεδο , στα τελευταία πια  (ελπίζουμε) της πανδημίας. Και τι ωραιότερο ξεκίνημα από ένα ματς που ευτυχώςείδε όλη η Ελλάδα (και όχι μόνο) ζωντανά , χάρη στο livestreaming του  sportshero.gr.

Οι μικρές μας με μορφή την φοβερή  Μαρκέλλα Σταμούλου και εξαφανισμένη στο α΄  αλλά ανακάμψασα στο τελευταίο δεκάλεπτο την 15χρονη  Νάγια Στολίγκα (τα κορίτσια που συμμετέχουν και στις γυναίκες) ανέτρεψαν το απίστευτο 0-16 και νίκησαν 52-50. ¨Εκαναν τα εύκολα δύσκολα στο τέλος , αφού η εξαιρετική φόργουορντ Χρυσάνθη Γκουζέλου , βάλθηκε να κάνει ανατροπή στην ανατροπή ,  μόνη της παρά  το 47-37 του 36΄ . Και όντως πλησίασε με προσωπικό σερί 14π. σε  51-50,  αλλά μετά την βολή της Στολίγκα στο 1΄΄ και 7 δέκατα , δεν μπόρεσε να στείλει το ματς σε παράταση . Πάντως δίκαια χειρόκροτήθηκαν όλα τα κορίτσια που απέδειξαν πόσο άδοξα θα πήγαινε χαμένη η χρονιά και τα έδωσαν όλα και γηπεδούχα και φιλοξενούμενα ,  κάθε ικμάδα δύναμης και ιδρώτα που διέθεταν . Μπράβο σε όλα τα κορίτσια και των δύο ομάδων , αφού η νίκη και η ήττα εχουν ελάχιστη σημασία . Μπράβο γιατί έδειξαν σε όλους την καρδιά τους και την αγάπη τους για το σπορ....

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 52-50

Διαιτητές: Μέλης  ,Γεωργόπουλος

Δεκάλεπτα : 06-16, 26-29, 35-33,52-50

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κοπάτσκοβα):Σταμούλου 29(1), Στολίγκα 17(1), Μέτσο 4, Αναστασάκου 2, Καρδιασμένου , Κωστάκη, Μπέση

Δεν έπαιξαν : Τζουνοπούλου , Στεργίου, Όττο, Μανωλοπούλου

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Παπαζαφειρόπουλος ,Δενδρινός) :  Γκουζέλου 23, Λιμοντζόγλου 7,  Σακελλαρίου 6(1),Καμπισιούλη 6, Μπιλή 4, Κοντοθανάση 2,  Βαμβακά 2, Λιανούδη , Μιχάλη

Δεν έπαιξαν : Αράπογλου , Δημαράκη , Μιχαηλίδη

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ.          60-29