Απόρθητη η Καλλιθέα στο πρωτάθλημα , νέα νίκη των Εσπερίδων 88-70 - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Απόρθητη η Καλλιθέα στο πρωτάθλημα , νέα νίκη των Εσπερίδων 88-70

Με κορυφαία την πρώτη ριμπάουντερ της Α1 (12μ.όρο, )   θηριώδη  Καναδέζα Έμιλι Πόττερ για ενα ακόμη αγώνα   (30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 32΄) η γυναικεία μας ομάδα νίκησε 88-70 την Ελευθερία Μοσχάτου σε εξ αναβολής αγώνα της Α1 γυναικών και διατήρησε το απόρθητο στην έδρα της στο πρωτάθλημα από την έναρξη της περιόδου, ξεπερνώντας τον Κυριακάτικο αποκλεισμό στο κύπελλο από τον ΠΑΟ  . Η ομάδα μας είχε την απουσία της Γασπαράτου (υπέστη διάστρεμμα  την Τρίτη) ενώ και η Ελευθερία είχε τις απουσίες των τραυματιών Χάϊντερ και Νάτσκου . Ο αγώνας έγινε χωρίς ηλεκτρονικό πίνακα που είχε πρόβλημα αλλά με χρονόμετρο 24΄΄ . Μετά από σύσκεψη διαιτητών και κομισάριου ο αγώνας διεξήχθη κανονικά . Επίσης το γήπεδο θυμίζει ψυγείο και επηρεάζει τα κορίτσια και των δύο ομάδων.

Μετά από ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με κακές εκατέρωθεν άμυνες (50-49 σκορ) στην επανάληψη η άμυνα των Εσπερίδων και η σταδιακή κούραση των φιλοξενουμένων , μεγάλωσαν την διαφορά και όλα κρίθηκαν σχετικά νωρίς . Η Ρόξι Μπάραμαν  είχε καλές και κακές στιγμές ,  παρά το νταμπλ νταμπλ (21π. και 13 ριμπ.) σε αντίθεση με την Σταυριανή Βιντσιλαίου που είχε 11π. , 6 ριμπ., 5 ασίστ, 4 μπλοκ . Προσέφεραν επίσης περισσότερο  η Δανάη Καμμένου με 3/8 τριπ., 4 ριμπ. , Κασάπογλου (5ριμπ., 4 ασίστ) , χωρίς πάντως να υπάρξουν υστερήσασες . Κορυφαία από τις ηττημένες η ¨Αμπερ Σμιθ με νταμπλ νταμπλ και αυτή  30π., 10 ριμπ., 4 ασίστ , 2 κλεψ. σε 40΄ ενώ εξαιρετική ήταν και η Λίλιαν Καρακασίδου σε 40΄ , 20π.,4 ριμπ. Η Τζέϊμς είχε 11π., 14 ριμπ. αλλά μόλις 1/9 τριπ..

Διαιτητές: Ζακεστίδης -Zιώγας -Χρηστίδης Π.

Δεκάλεπτα : 27-26, 50-49. 69-57, 88-70

Εσπερίδες (Νανάκος, Δήμου): Παπαϊωάννου, Καμμένου 9(3), Λουκάτου 3(1), Πότερ 30, Πατεράκη 4, Μπενέκη 2, Μαργέλου, Βιντσιλαίου 11(1), Κασάπογλου 6(1), Μπάραμαν 21(1), Σταμούλου 2.
Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη 2, Καρακασίδου 20(3), Στεφανίδου, Σμιθ 30(2), Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Τζέιμς 11(1), Τσούκα, Τσέρου, Κρητικοπούλου.