Σαν λιοντάρια οι Εσπερίδες απείλησαν τον ΠΑΟ 30 λεπτά αλλά δεν άντεξαν στο τέλος (64-78) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

20.2.22

Ενα τεράστιο respect για τις γυναίκες μας που πραγματικά έκαναν την ζωή δύσκολη στον Παναθηναϊκό και για 30 λεπτά είχαν την πρωτοπορία μέχρι και με 8π.

Στο τελευταίο η φθορά των φάουλ , η κούραση και τα συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από Λύμουρα που επανήλθε αν και τραυματίας και της mvp του αγώνα Φιτζέραλντ έκριναν το σκορ που ειναι προφανώς πλασματικό(64-78)  . Από την ομάδα μας δεν αγωνίστηκε η Ρία Πατεράκη που μετά από αίτημά της παραχωρήθηκε στον Εύνικο και η Ντραγκάνα Ζούμπατς που υπέστη τραυματισμόμόλις χθες στο φινάλε της προπόνησης . Και πάλι όμως τα κορίτσια μας ήταν συγκινητικά . Ειδικά στο α΄ μέρος με σελληνιασμένη την Σταυριανή Βιντσιλαίου ξέφυγαν 43-35 !! και σίγουρα ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα . Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν πέρασαν μπροστά αλλά και πάλι οι Εσπερίδες κράτησαν το προβάδισμα 51-49 στο 30΄ . Για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου υπερίχυσε ο ΠΑΟ με καθοριστικές  Λύμουρα Φιτζέραλντ και τέσσερις ξένες στην πεντάδα!

Όπως και να έχει τα παιδιά μας και το τεχνικό τιμ αξίζουν τα εύσημα για μια ακόμη φορά φέτος . Δεν παραδίδονται ποτέ , όσο στραβά και να έρχονται τα πράγματα και όσο πολλές ειναι οι αντιξοότητες και το όνομα του αντιπάλου . Μπράβο σε όλα τα κορίτσια που έκαναν υπερπροσπάθεια ...

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  64-78
Διαιτητές: Θεονάς-Κωνσταντινόπουλος-Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 21-15, 43-35, 51-49, 64-78
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Νανάκος, Δήμου): Καμμένου 2, Γασπαράτου 2, Λουκάτου 4, Πότερ 15(1), Μπενέκη, Βιντσιλαίου 18(1), Κασάπογλου 7(1), Μπάραμαν 16(2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη, Τσεμπέρης): Ριντ 14, Φιτζγκέραλντ 19(2), Σταμάτη 2, Λύμουρα 6(2), Κωτούλα, Γρηγοροπούλου 2, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 6, Κάιζερ 17.