ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ : Έβαλε δύσκολα για 28 λεπτά στην Ισπανία αλλά λύγισε από ανώτερο αντίπαλο - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

24.8.22

Μπορείτε να ψηφίσετε την Νάγια για mvp της διοργάνωσης στο Ματοσίνιος στην παραπάνω διεύθυνση

Συγκλονιστική η Εθνική μας ομάδα των κορασίδων αλλά μόνο για ένα ημίχρονο τελικά ηττήθηκε με ψηλά το κεφάλι από το φαβορί την Ισπανία 74-50. Το 29-30 του α΄ μέρους και το 31-30 μοναδική φορά που προηγήθηκε η ομάδα μας στο 21΄ , αποδείχθηκε το τελευταίο σημείο του αγώνα που η Εθνική μας είχες το πάνω χέρι . Τελευταία φορά που η ομάδα μας ήταν μέσα στην διεκδίκηση ήταν το 28΄(41-36) . Εν συνεχεία η Ισπανία ξέφυγε και δεν απειλήθηκε ανοίγοντας την διαφορά . Η ομάδα μας πάντως ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετική,  καλά διαβασμένη όλα τα κορίτσια μας τα έδωσαν όλα απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο., που πάντως τα βρήκε σκούρα σε μεγάλο κομάτι της αναμέτρησης και αυτό μπορεί να πιστωθεί στο τεχνικό τιμ και τις διεθνείς  .Πολλά συγχαρητήρια σε όλους και όλες . Έχουμε ακόμη δύο ματς κατάταξης με στόχο τι άλλο το καλύτερο δυνατό πλασσάρισμα ....

Θυμίζουμε ότι η δική μας Νάγια Στολίγκα είναι δεύτερη σκόρερ της διοργάνωσης και θα διεκδικήσει στην ψηφοφορία της mvp στο Ματοσίνιος ένα σπουδαίο τίτλο .

Η Εθνική μας και θα διεκδικήσει πλέον μια θέση μεταξύ 5η-8η  αρχικά με το Βέλγιο την Παρασκευή(18.30) . Το Βέλγιο ουσιαστικά "αυτοκτόνησε¨στον προημιτελικό με Κροατία  . Νικούσε 49-35  στο 30΄ και ήλεγχε  τον αγώνα έως το 37΄ (56-47) . Στο τελευταίο τρίλεπτο η πιο cluch ομάδα της διοργάνωσης η Κροατία πέρασε 60-58 και άρπαξε την  νίκη . Να θυμίσουμε ότι η Κροατία και στο πρώτο χιαστί είχε νικήσει με καλάθι σε νεκρό χρόνο την Σλοβενία 68-66 ! Με το Βέλγιο είχαμε αναμετρηθεί και στο τουρνουά της Γκροταφεράτα στην Ιταλία πριν δύο  εβδομάδες . Είχαμε χάσει τότε αλλά αυτός ο αγώνας θα είναι διαφορετικός μετά και το σοκ του Βελγίου