EUROCUP We are back ! Ανοιχτοί οι λογαριασμοί με Ελιζούρ ήττα στις λεπτομέρειες 78-73 στο Ισραήλ - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

7.10.22

Ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στους ομίλους του Eurocup Γυναικών διατηρούν οι Εσπερίδες. Η ομάδα της Καλλιθέας μπορεί να έχασε με 78-73 στο Ισραήλ από την Ελιτζούρ Χολόν, άλλα έδειξε ένα εξαιρετικό  αγωνιστικό πρόσωπο και ότι μπορεί να τα καταφέρει στον επαναληπτικό που θα γίνει στο Σοφία Μπεφόν την άλλη Πέμπτη στις 17.00 .Ανοικτοί λογαριασμοί πλέον με τις Ισραηλινές που είχαν την Σιμς των Φίνιξ Μέρκιουρι και τις Χαρτ και Χάρντεν να ξεχωρίζουν

Οι Εσπερίδες για μεγάλο διάστημα είχαν το προβάδισμα και τον έλεγχο τις αναμέτρησης με τις Ισραηλινές, ωστόσο, να πιέζουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνουν την νίκη . Ηταν πολύ καλή η παρουσία όλων των ξένων και ειδκά της Άνα  Βιριόγκε , της Βάλερι Χίγγινς και της Σάρα Τοεαϊνα . Από τις ελληνίδες πολύτιμη ήταν η Θάλεια Κασάπογλου ...

Διαιτητές: Καβάρα (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Τέτικ (Τουρκία), Μάρχις (Ρουμανία)
Δεκάλεπτα: 11-22, 30-34, 56-54, 78-73
Εσπερίδες (Σόφτσης): Μπενέκη 2, Χίγγκινς 19(2), Κασάπογλου 7(1), Λουκάτου, Τοεαϊνα 19, Μπούζαντζιν 6, Γασπαράτου, Γούναρη, Κορρέ, Βιργιόχε 20.