ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Φοβερή ανατροπή και μεγάλη νίκη καρδιάς στα Χανιά 71-64 (το video του αγώνα) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

18.1.23

Όσοι είχαν καταδικάσει τις Εσπερίδες στα Χανιά πριν τον αγώνα με τα δεδομένα τεράστια προβλήματα τραυματισμών , ασφαλώς έκαναν αναστροφή  μετά το επιβλητικό 71-64 της ομάδας μας μέσα στην Κρήτη ¨σπάζοντας¨το εντυπωσιακό  σερί 4 νικών του ΟΑΧ και πετυχαίνοντας την πρώτη-και τι-  νίκη στο 2023 . Οι αθλήτριές μας  έκαναν δώρο την τεράστια νίκη ίσως την κορυφαία ως τώρα στην σεζόν στον εορτάζοντα κόουτς Θάνο Σόφτση  . Ήταν μια νίκη που απέδειξε πόσο σπουδαίες αθλήτριες διαθέτει η ομάδα μας της οποίας η αποστολή πήγε στα Χανιά αυθημερόν . Να θυμίσουμε ότι η κορυφαία Ελληνίδα Θάλεια Κασάπογλου με 17π. 4/6 τριπ. , 6 κερφ. φάουλ , 3 κλεψ. σε 38΄ (!!!!) έπαιζε με χρώμα "Ομπράντοβιτς"  μελιτζανί στο πόδι της από το διάστρεμμα που υπέστη τρία 24ωρα πριν στο ματς με τον Ολυμπιακό , η εξαιρετική Βάλερι Χίγκινς (17π., 9 ριμπ., 3ασίστ)  που απουσίαζε 15 μέρες λόγω τραυματισμού στην μέση  που την  έφερναν και σήμερα εντελώς προβληματική (έπαιξε 37΄) ,η Νας Γούλφολκ υπέστη διάστρεμμα στον α΄ μέρος αλλά έδεσε το πόδι της και αγωνίστηκε αναδεικνυόμενη πρώτη σκόρερ της ομάδας 19π., 5 ριμπ., 6 ασίστ , 3κλεψ. σε 38΄  (!!!!)  δίνοντας ρέστα ... Αν σε αυτές προστεθεί η Ανα Μαρία Βιριόχε που είχε 6π., 16 ριμπ., 2 ασίστ κια έπαιξε 35΄ γιατί της χρεώθηκε 5ο φάουλ επιθετικό πέντε λεπτά πριν το φινάλε και η απούσα Μπενέκη λόγω διαστρέμματος αλλά και η σπουδαία βοήθεια Πρίφτη , Κορρέ ,  Γασπαράτου και Στολίγκα καταλαβαίνει κανείς ότι στα Χανιά οι κοπέλες μας κατέθεσαν ψυχή και έκαναν υπέρβαση . Ειδικά όταν στα μέσα του γ΄δεκαλέπτου βρέθηκαν πίσω 47-35. και κατάφεραν σε 15 λεπτά επί μέρους σκορ  17-36 !!! να κάνουν μια φοβερή ανατροπή .

Στον αντίποδα τα Χανιά είχαν σημαντική βοήθεια από την Χάϊνς που ειδικά στο α΄ έβλεπε το καλάθι σαν ...βαρέλι (6/8 τριπ.) , η Τζόνσον ( σημαντική λύση στο ζωγραφιστό) που όμως φάνηκε κουρασμένη από την Λευκάδα  (18π., 3 ριμπ.) ενώ η πάντα σπουδαία Λιβανέζα Ρεμπέκα Άκλ είχε 10π., 7 ριμπ., 7 ασίστ. Ελληνική βοήθεια περιορισμένη.

Αποτέλεσμα δύο νίκες σε βάρος των Χανίων στην κανονική περίοδο και η ομάδα μας πολύ κοντά στην πρώτη πεντάδα της κανονικής κατάταξης .

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ –ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  64-71

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Φραγκούλη-Δελαγραμμάτικας
Δεκάλεπτα: 25-20, 39-33, 50-49, 64-71
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Κεραμιδάς, Λάππας): Χάινς 26(6), Γεροστεργίου Χ. 2, Κόνιαλη 5(1), Ακλ 10(1), Γεροστεργίου Μ. 2, Τσιχλάκη 1, Φάρρου, Τζόνσον 18.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σόφτσης, Φέξης): Στολίγκα, Βιργιόγκε 6,  Γασπαράτου 2, Πρίφτη 5(1), Κορρέ 5(1), Κασάπογλου 17(4), Χίγκινς 17(1), Γουόλφολκ 19(3).