ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ : Μαρ και Μυρτώ έκριναν το ντέρμπι κορυφής στην παράταση (55-49) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

18.3.23

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ : Μαρ και Μυρτώ έκριναν το ντέρμπι κορυφής στην παράταση (55-49)

Σε ματς θρίλερ , ντέρμπι με τα όλα του , όπου έπαιξαν οι δύο κορυφαίες ομάδες κορασίδων της κατηγορίας , οι μικρές μας έδειξαν φοβερή ψυχή  στην παράταση και νίκησαν 55-49 κάνοντας το 19 στα 19 (διατήρησαν το αήττητο)  και εξασφάλισαν  την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας . Ήταν ένα παιχνίδι με φοβερό πάθος και μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν αλλά στηρίχτηκε στις άμυνες και οι δύο ομάδες στον τομέα αυτό έδειξαν χαρακτήρα.

Οι γηπεδούχες φάνηκε να εξασφαλίζουν την νίκη στον κανονικό αγώνα όταν προηγήθηκαν 46-40  στο τελευταίο λεπτό αλλά με φάουλ γκολ η Σταθοπούλου και τρίποντο στα 4΄΄ η κορυφαία των φιλοξενουμένων Ανδρέου έστειλαν το ματς στην παράταση . Εκεί ήταν εντυπωσιακές Μυρτώ Λιανούδη και Μαρ Σεγκούρα και το ματς κρίθηκε για τις Εσπερίδες χωρίς άλλες αγωνίες  . Ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικός  ο Κρόνος και δυσκόλεψε πολύ την ομάδα μας που βρέθηκε σε μέτρια μέρα επιθετικά .

Σημασία έχει τελικά φυσικά η νίκη και η κατάκτηση της πρώτης θέσης αλλά ο Κρόνος έδειξε ότι στα play off που θα γίνουν μετά το Πάσχα θα είναι σίγουρα πολύ επικίνδυνος .

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 55-49

Διαιτητές : Γρίσπος, Μπουμπούς

Δεκάλεπτα : 13-17, 28-26, 30-30, 46-46(καν. αγ.) 55-49 παρατ.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ  ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μπούτας, Δήμου):  Γεωργινή 7(1) , Κατσιώνη 6(1) , Χλιαουτάκη 2, Βίγκα , Μανωλοπούλου 2, Σεγκούρα 19(1), Μάνου 2 , Λιανούδη 17

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Ανδρεοπούλου , Μαυροειδή):  Κατσούλη Β. 8, Πολυχρονοπούλου 2,  Ανδρέου 15(3) ,  Φουστέρη 4,  Κατσούλη Ε. 2, Παπακώστα , Ζαφείρη 7, Σταθοπούλου 11