ΓΥΝΑΙΚΕΣ Α1: Εκπληκτική εμφάνιση των "λαβωμένων" Εσπερίδων στο Μοσχάτο και ήττα στην παράταση (79-77) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

19.11.23

Μια εκπληκτική εμφάνιση έκαναν οι γυναίκες μας σήμερα στο Μοσχάτο παρά το τεράστιο πλήγμα της απουσίας της Τζόρνταν Λιούϊς που δεν επέστρεψε ως όφειλε μετά την ειδική άδεια που πήρε (ναι αυτη που έβαλε 35π. στον Εύνικο στον τελευταίο της αγώνα) . Και όμως με μια εμφάνιση αξιοζήλευτη των Σιέρα Μουρ (εκπληκτική 27π.  14 ριμπ., 3 ασίστ 3 κλεψ.) και Αλίγια Πάτι (19π., 8 ριμπ.) αλλά και των Σεγκούρα (13π., 1/1τρ., 7ριμπ., 7 ασίστ, 1 μπλοκ , Μπενέκη  (4π., 5 ριμπ., 4 κλεψ, 2 ασίστ) )και Κορρέ (14π., 4/8 τρ., 7 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.)  τα κορίτσια μας άγγιξαν την υπέρβαση και με τρίποντο της φοβερής 15χρονης Μαρ  Σεγκούρα προηηγήθηκαν 64-66 35΄΄ πριν την λήξη . Η Ζεκ έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί αν και η ομάδα μας πάλι είχε ευκαιρία να νικήσει λύγισε στο φινάλε αφού δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τέλος με την κορυφαία της αναμέτρησης Μουρ με σκορ 79-77 . Συγκλονιστικός αγώνας από κάθε άποψη και σίγουρα κρίθηκε στις λεπτομέρειες οριακά . Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας για την υπερπροσπάθεια ...

*ΤΟ ΡΕΚΟΡ

Η  Μαρ Σεγκούρα είναι η πρώτη 15χρονη στην ιστορία της Α1 δηλαδή από το 1997-98 (η πρώην Α΄ Εθνική έχει την Τούλα Καλέντζου με το Παγκράτι το 1994 ) που σκόραρε 13π. σε ένα αγώνα .

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  79-77 (παρ.)
Διαιτητές: Τσαχάκης-Μαρίγλη-Καψιώχας
Δεκάλεπτα: 19-17, 40-32, 58-51, 66-66 (κ.δ.), 79-77 (παρ.)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ  (Χατζηδάκη, Νιάνιος): Νάτσκου, Πάγκαλος 5, Λέρη, Σπαθάρου 2, Κάισερ 20(1), Ζεκ 24(3), Μπικλ 23, Βιντσιλαίου 5(1).
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  (Σόφτσης, Ρουμάνι): Χατζηβασιλείου, Μουρ 27, Πρίφτη, Κορρέ 14(4), Μπενέκη 4, Μαργέλου, Σεγκούρα 13(1), Πάτι 19(3).

11) Εύνικος               5       314-352   -38

* Ηρακλής, Εύνικος, Ελευθερία Μοσχάτου, Νίκη Λευκάδας, ΠΑΟΚ και ΠΑΣ Γιάννινα έκαναν το ρεπό τους.

**Πρωτέας Βούλας και Ολυμπιακός έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.