ΓΥΝΑΙΚΕΣ :Αγκαλιά με την 3η θέση οι γυναίκες , πήραν μια μεγάλη νίκη στα Γιάννενα (78-70 ) video - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

24.3.24

Μία ακόμη μεγάλη νίκη της γυναικείας μας ομάδας στα Γιάννενα με 78-70 , μια νίκη με την οποία εδραιώθηκε στην 3η θέση και την εξασφαλίζει και μαθηματικά με νίκη επί του Ηρακλή στην Καλλιθέα την Κυριακή 31 Μαρτίου . Η 12η φετινή νίκη ήρθε μέσα σε μια καυτή έδρα του ΠΑΣ και μετά από ένα κάκιστο ξεκίνημα . Η ομάδα μας μπήκε κάπως άνευρη και βρέθηκε να χάνει 28-12 στο 8΄ !! Ο Σόφτσης πήρε τάϊμ άουτ και "γκάζωσε" τις κοπέλες μας που αντέδρασαν και με μορφή την Αλίγια Πάτι (6/7 τρίποντα) και εξαιρετικές Σιέρα Μουρ (με φοβερή ενέργεια)  και Ιωάννα Χατζηβασιλείου (ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φέτος )  πέρασε και μπροστά 42-44 στο ημίχρονο με επί μέρους 14-32 !!

Στην επανάληψη το ματς ήταν αμφίρροπο και στο 30΄ το σκορ ήταν 56-59 για την ομάδα μας . Το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα ήταν αυτή που έπρεπε , βοήθησαν συνολικά Μπενέκη,  Πρίφτη  και Κορρέ (3/4 τρ.) , η Μουρ φόρτωσε με φάουλ τις γηπεδούχες ενώ η Πάτι έβαλε κρίσιμα καλάθια (63-72 στο 37΄)  και πήρε δύο αποφασιστικά ριμπάουντς με αποτέλεσμα να μην απειληθούν πλέον οι Εσπερίδες . Όλα τελείωσαν με το τρίποντο της εορτάζουσας σήμερα τα 21 της χρόνια Άννα Μαρία Πρίφτη με το τρίποντο στα 21΄΄ .   Στο φινάλε με 2 δέκατα στον πίνακα και σκορ 70-78 ο ρέφερι Ευφραιμίδης απείλησε με αποχώρηση (τον έβριζαν χυδαία)  , εκκενώθηκε το γήπεδο και ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση .Και όλα αυτά με άποντη την Ιλέρ (9 ασίστ) και μόλις 20 λεπτά συμμετοχής φορτωμένη με 4 φάουλ .

Στατιστικά : Πάττι 29π., 6/9 τρ., 7 ριμπ., 4 ασίστ , 3 μπλοκ., 25 ranking , Μουρ 15π., 10 κερδ. Φάουλ , 11 ριμπ., 5 ασίστ , Χατζηβασιλείου 11π., 2/2τρ., 5 ριμπ., 3 ασίστ , 3κλεψ. 20 ranking  , Κορρέ 9π., 3/4τριπ., 4 ριμπ., 2κλεψ. , Πρίφτη 6π., 3 ριμπ., Μπενέκη 8π., 6 ριμπ., 2 ασίστ 2κλεψ. , Ιλαίρ 9 ασίστ Μαργέλου.

Κορυφαίες από τις  γηπεδούχες  Άσμπερι και Σαρηγιαννίδου αλλά το αρχικό εκρηκτικό δεκάλεπτο με 30π. όπου τα έβαζαν όλα δεν είχε ανάλογη συνέχεια .

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 70-78

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Αγραφιώτης Γρ.-Κασούμης
Δεκάλεπτα: 30-20, 42-44, 56-59, 70-78
ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη, Μάρκοβιτς 6, Πηλακούτα 8, Σαρηγιαννίδου 15, Μαρίνη 7(1), Γουίλκινσον 9(1), Ασμπερι 25(4).
Εσπερίδες Καλλ. (Σόφτσης):Ιλαίρ, Χατζηβασιλείου 11(2), Μουρ 15, Πρίφτη 6(2), Κορρέ 9(3), Μπενέκη 8, Μαργέλου, Πάτι 29(6).