ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Απίστευτη ανατροπή από -15 σε +21 τον Πρωτέα Βούλας 95-74 , με 16/30 τρίποντα - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

14.4.24

Απίστευτη ανατροπή της ομάδας μας σε ένα ματς Τζέκιλ Χάϊντ . Η γυναικεία ομάδα στον πρώτο μικρό τελικό των play off νίκησε τον Πρωτέα 95-74 και ενώ στο α΄ δεκάλεπτο έχανε 11-26 στο χειρότερο δεκάλεπτο της χρονιάς . Η ομάδα μας μείωσε στο ημίχρονο 39-41 και στο γ΄ δεκάλεπτο έκανε το δεκάλεπτο της χρονιάς με σκορ 34-13 !!! Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής σημασίας αφού ο Πρωτέας έπαιξε χωρίς τις ξένες και με καθαρή ζώνη και οι δικές μας βρήκαν την ευκαιρία να φτιάξουν ένα απίθανο ποσοστό (16/30 τρίποντα) και να νικήσουν 95-74 . ¨Ερχεται ένα ακόμη ματς την Πέμπτη 18.4  στην Βούλα που μπορει να ολοκληρωθεί η σεζόν για την ομάδα μας , αν όμως ο Πρωτέας ισοφαρίσει την σειρά των μικρών τελικών θα έχουμε και τρίτο ματς στην Καλλιθέα την Κυριακή .

Με εξαίρεση το α΄ δεκάλεπτο , δεν υπάρχει παίκτρια που να υστέρησε ,. Σήμερα όλες ήταν εξαιρετικές . Η εκπληκτική Μουρ 23π., 8/13 διπ., 7/9 βολ., 3 ριμπ., 9 ασίστ , 3 κλεψ. ranking 29 !!!! H φοβερή Αλίγια Πάττι 27π., 6/8 διπ., 5/10 τριπ., 3 ριμπ., 2κλεψ., 3 μπλοκ.ranking 25. H για ένα ακόμη ματς "Souper Kay" Ιλέρ  με 17π., 3/6τρ., 7 ριμπ., 9 ασίστ , ranking 23 . Όταν βάζουν 67 πόντους οι τρεις ξένες τι να πείς και τα όποια παράπονα πάνε στην άκρη ; Σήμερα όμως και οι Ελληνίδες έκαναν  step up  . Η Ιωάννα Χατηζβασιλείου θαυμάσια 9π., 3/4 τρ., 3 ριμπ., 2 ασίστ , η εξαιρετική Άννα Μαρία Πρίφτη  9π., 3/6 τριπ/., 7 ριμπ., 3 ασίστ , 2 κλεψ. 18 ranking ,η πάντα θετική Χρυσάνθη Μπενέκη 5π., 2 ριμπ., η Ζωή Κορρέ και η Ελεάνα Μαργέλου πάντα ψυχωμένες και ενεργητικές . Βρήκαν χρόνο και οι μικρές Λιανούδη ,  Γεωργινή Βίγκα και Χλιαουτάκη . Πολλά μπράβο σε όλες ...

Ο Πρωτέας στο β΄ έσβησε εντελώς και σίγουρα κέρδισε ο Δεσποτάκης από τις Αλεξιά , Σακελλαρίου και Αναστασοπούλου ,

Play Off (Θέσεις 3-4)

Εσπερίδες Καλλιθέας-Πρωτέας Βούλας 95-74
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας-Φασόλης-Τζίμης
Δεκάλεπτα: 11-26, 39-41, 73-54, 95-74
Εσπερίδες (Σόφτσης): Χάιλαρ 17(3), Χατζηβασιλείου 9(3), Μουρ 23, Βίγκα, Γεωργίνη, Πρίφτη 9(3), Κορρέ 3(1), Μπενέκη 5(1), Μαργέλου 2, Χλαουτάκη, Λιανούδη, Πάτι 27(5).
Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Σάντερς 10, Μορχάουζ 13, Σταμάτη 6(2), Πολυμένη, Σακελλαρίου 8(2), Χατζηγακουμή 3(1), Αλεξιά 10, Αναστασοπούλου 12(2), Τζορτζ 12, Τζανετάτου.