Hot

Post Top Ad

16.12.13

Πως χάθηκε το ντέρμπι με τον ¨Αρη πάλι στην παράταση !

Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο αγώνας Ίκαρος Άρης με τον Άρη να επικρατεί στην παράταση 71-67 στην Καλλιθέα μια μεγάλη νίκη στην αυλαία του α΄ γύρου .

Οι νικήτριες  είχαν  περισσότερες λύσεις  και επειδή δεν αποβλήθηκε μία αθλήτριά του με πέντε φάουλ σε αντίθεση με τις δικές μας  που έχασαν από νωρίς την Κυριακοπούλου (έπαιξε μόλις 24 λεπτά) και την Σαλιάϊ(έπαιξε 20 λεπτά) . Η Μίλκοβα έκανε καταπληκτικό ματς με 29π. (έβαλε μέχρι και τρίποντο ) ενώ πήρε 15 ριμπάουντς σε 45 λεπτά αλλά ήταν η μόνη αξιόπιστη επιθετική λύση αφού καμία από τις υπόλοιπες δεν βρέθηκε σε καλή μέρα .

Η μικρή Κολλάτου έπαιξε 33 λεπτά ήταν θετική αλλά πολύ άστοχη με 0/8 σουτ ! Άστοχες  ήταν γενικά όλες οι αθλήτριές μας εκτός της Λίντια  κόντρα στην ζώνη του Μασλαρινού    ενώ υπέπεσαν σε 29 λάθη (πολλά από αυτά παιδιαριώδη) ,   είχαν κακές επιστροφές  και ο ¨Αρης έβγαλε αρκετά εύκολα καλάθια με αιφνιδιασμούς ! . Η Όλιβερ βρέθηκε σε μέτρια μέρα αλλά είναι θηρίο και πάλι πέτυχε 20π. βοήθησε αν και φορτώθηκε νωρίς με τέσσερα φάουλ η Μούλη και έκπληξη η Σύρρα που πέτυχε 9π και πήρε έξι  επιθετικά ριμπάουντς. Στον κανονικό αγώνα η Καλογήρου στα 6΄΄ αστόχησε από καλή θέση σε ισόπαλο σκορ 60-60  .

Στην παράταση η κούραση , η φθορά και τα άστοχα τρίποντα (6/26 συνολικά) στάθηκαν μοιραία για την ομάδα μας που έχασε δεύτερη σερί φορά στην παράταση  Ο ¨Αρης ξεπέρασε την οδυνηρή ήττα από τον Κρόνο με μια νίκη ψυχολογίας  μέσα στην Αθήνα
Ήταν ένα ματς που θέλαμε να κερδίσουμε πολύ αλλά δεν μας έκατσε . Πάμε παρακάτω και μην ξεχνάμε ότι έχουμε την Κυριακή αγώνα κυπέλλου με την Τερψιθέα στην Γλυφάδα για να πάμε στο φάϊναλ φορ.
Δυστυχώς ο πρώτος γύρος δεν μας έφερε τύχη αρκεί να θυμηθούμε πως χάσαμε σε Εργάνη , Παλατάκι , Κω και χθες στην Καλλιθέα . και έτσι αντί να είμαστε στην πρώτη εξάδα τώρα θα πρέπει να προσ έξουμε πολύ για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις .

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-35, 52-48, 60-60 κ.α., 67-71.
Διαιτητές: Δημόπουλος - Κωνσταντινίδου
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  (Λειβάδης): Καλογήρου 6 (1), Σαλιάι 6 (2), Αθανασίου 7 (1), Κολλάτου, Μίλκοβα 29 (1τρ., 15ρ.), Κυριακοπούλου  10.
Αρης (Μασλαρινός): Κυλαζίδου, Σύρρα 9 (9ρ.), Χατζάκου 11 (1), Ολιβερ 20 (14ρ.), Κατωπόδη 3, Τράντα, Μούλη 17 (8ρ.), Κωτούλα, Σταμπουλίδου 2.