Στα ημιτελικά οι νεανίδες μας / Αγχώθηκαν αλλά νίκησαν στην β΄ παράταση 69-67 τον Φάρο Κερ. - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Ακρίβου

Μια κομπίνα που εφαρμόστηκε κατά γράμμα και ένα καλάθι της Μαργαρίτας Ακρίβου 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε της 2ης παράτασης(!!!)  αποδείχθηκε το νικητήριο για τις νεανίδες μας , που επιβλήθηκαν 69-67 του Φάρου Κερατσινίου και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του πρωταθλήματος νεανίδων για έκτη φορά τα τελευταία επτά χρόνια ! Οι κοπέλες μας είχαν μετά την άνετη νίκη τους στο Κερατσίνι την Τρίτη πολύ άγχος και το ματς πήγαινε πόντο πόντο . Στο β΄ μέρος έπαιξαν πιο απελευθερωμένα και πήραν μια διαφορά αλλά στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενες πλησίασαν και κατάφεραν στην λήξη του κανονικού αγώνα να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Νωρίτερα είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ η κορυφαία ως τότε αθλήτριά μας Σταυροπούλου και η Εύα Κοντραφούρη του Φάρου . Στην φάση αυτή έπαθε διάστρεμμα και αποχώρησε η κορυφαία αθλήτρια του Φάρου Λιλιαν Καρακασίδου  (περαστικά στο παιδί) και όλα έμοιαζαν απλούστερα στο έξτρα πεντάλεπτο . Δυστυχώς όμως οι κοπέλες μας αγχώθηκαν υπερβολικά και ενώ φαινομενικά ήλεγχαν τον αγώνα κινδύνευσαν στο φινάλε της α΄ παράτασης να χάσουν το ματς αλλά η  Γεωργίτσου αστόχησε στις βολές . Στην β΄ παράταση η μία ομάδα έδινε το ματς στην άλλη αλλά τελικά οι κοπέλες μας λυτρώθηκαν από το καλάθι της Ακρίβου και πήραν την πρόκριση και ασφαλώς την νίκη ψυχολογίας ενόψη του φάϊναλ φορ του κυπέλλου στο Μ. Πεύκο (ξεκινά την Τρίτη) .
Ήταν ένα αγχώδες ματς που κράτησε πάνω από δύο ώρες και σπάνια βλέπουμε σε επίπεδο υποδομών . Μην ξεχνάμε ότι οι προπονητές τώρα μαθαίνουν σιγά σιγά τα κορίτσια και τις δυνατότητές τους αλλά και τις αδυναμίες τους.
Σίγουρα η νίκη στο Κερατσίνι δημιούργησε προσδοκίες αλλά όπως ορθά είπαν τότε οι προπονητές δεν θα πρέπει ούτε στο ελάχιστο  να μείνουμε στις δάφνες αυτές και δικαιώθηκαν πανηγυρικά . Ο Φάρος είναι μεν νεανική στην σύνθεση  ομάδα αλλά πολύ πεισματάρα,   με πάθος και δεν παρατά κανένα ματς . Παράλληλα τα κορίτσια μας έδειξαν συχνά διαθέσεις αυτόχειρων αλλά τελικά έστω και με φοβερές δυσκολίες πήραν μια σπουδαία νίκη , ξαναλέμε κυρίως ψυχολογίας και  καρδιάς . Όλες χωρίς καμία εξαίρεση προσπάθησαν πολύ και έδειξαν ότι όταν λειτουργούν σαν ομάδα δεν έχουν να φοβούνται τίποτα . Αυτό θα το λέγαμε και αν έχαναν ...
Μπράβο λοιπόν σε όλα τα παιδιά σε όλα όσα έφεραν την ομάδα ως εδώ αλλά και στις κορασίδες που βοηθούν τώρα εξαιρετικά και αποτελούν σπουδαίο στήριγμα στις πιο μεγάλες και καλό final 4 σε όλες.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 69-67
Διαιτητές : Παυλόπουλος Ανδριανός , Μελισσάρης
Δεκάλεπτα: 09-11, 24-25, 44-38, 54-54(καν. αγ.), 60-60(α΄παρ.) , 69-67 (β΄ παρ.)
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γραμματικός , Ζότοβα): Τζινλή , Στεφανίδου 2, Στεφάνου , Χαραλαμπίδου 8(1) , Ακρίβου 17(1) , Κριτσιδήμα 7(1) , Σταυροπούλου 13(1) ,  Δόνα 4, Παπαδημητρίου 4, Μποντούρογλου 4 , Τσελεπίδου 2, Κρεμύδα 8
 ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης , Ρίμπας): Καρακασίδου 27(2) ,Ποζιάδη 3 Κοντραφούρη 14(1) , Μπεράτη , Φύκια 1, Γεωργίτσου 6 , Κάσσιου , Τζιλιάνου  5, Κιαούλια Μ. 9(1) , Μπαϊμπάκη 2
ΥΓ Ξανά περαστικά στην εξαιρετική 16χρονη αθλήτρια Λίλιαν Καρακασίδου   και σύντομα κοντά μας στα γήπεδα .

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα αγώνων, προγράμματα και βαθμολογικούς πίνακες σε νέο παράθυρο μεγαλυτέρων διαστάσεων στο ΕΣΚΑΝΑ GameCenter