Τα έδωσαν όλα οι νεανίδες μας και έχασαν δίκαια το αήττητο από τον σκληροτράχηλο Πρωτέα Βούλας 50-81 - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

27.10.16

Το αδιαμφισβήτητο φαβορί των νεανίδων στην ΕΣΚΑΝΑ και πρωταθλήτρια ομάδα της τελευταίας διετίας αντιμετώπισαν οι νεανίδες μας στο κλ. Εθνικής Αντίστασης . Έχασαν φυσιολογικά από τον Πρωτέα Βούλας 81-50 σε ένα ματς που τα κορίτσια μας υπερέβαλλαν εαυτόν . ¨Ενα σκληρό ματς που ο αντίπαλος πίεσε ασφυκτικά για 40 λεπτά και φυσικά στο παιχνίδι επαφής σφυρίχτηκαν τα μισά φάουλ από όσα συνέβησαν .

Ο αντίπαλος ήταν σαφώς ανώτερος με ψηλά παιδιά διεθνή τα περισσότερα και επικράτησε δίκαια απλά έπαιξε πιο δυνατά από το ενδεδειγμένο . Πάντως αξίζουν τα εύσημα στα κορίτσια μας γιατί όντως έκαναν υπερπροσπάθεια  .

Μόνη άτυχη στιγμή ο τραυματισμός στο τελευταίο δεκάλεπτο της Νάνσυς Παναγιωτοπούλου που ...αποκόμισε ένα σκίσιμο στο φρύδι σε μπάσιμο που επιχείρησε (δεν πήρε ούτε φάουλ) και αποχώρησε για να της γίνουν ράμματα στον χορηγό της ομάδας μας κλινική  City Clinic λίγο μετά το τέλος του αγώνα (είναι καλά το κορίτσι μας και όλα θα πάνε καλά)  .

Τοπ σκόρερ η Ίριδα Τσαφαρά που όντως είχε πολύ καλή παρουσία σε ένα ματς που πάλαιψαν όλα τα κορίτσια μας μικρές και μεγάλες παρά το πολύ ...μπασκετικό  ξύλο που ...έφαγαν . Δεν πειράζει όμως γιατί αυτό είναι ένα καλό μάθημα για τα κορίτσια μας ότι όλα κατακτούνται με δάκρυα ιδρώτα και δυστυχώς ...αίμα .

Μπράβο και πάλι στα παιδιά μας ...
Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες ήταν αήττητες ως το ματς αυτό .

ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ  ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 50-81
Διαιτητές : Σιαμίδης , Καφαντάρης
Δεκάλεπτα : 13-25, 27-42, 36-66, 50-81
ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ  ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παναγιωτόπουλος): Μιχαλοπούλου , Μόκα 3(1) , Μπιτζίλου 2, Μούτσα 4(1) , Τσαφαρά 22(2) , Σταυροπούλου , Βασιλακοπούλου 5, Χαραλαμπίδου 4, Παναγιωτοπούλου 8, Σκορδά 2, Ευσταθίου , Πολίτη
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κονιδάρης , Τσεμπέρης): Τσιχλάκη 10, Κορρέ 4(1) , Μπουντούρη 7(1) , Καλογερία , Κοντοθανάση , Ράτζα 13(1) , Παυλινέρη 3, Χατζηβασιλείου 10(1) , Μυλωνάκη 11 , Αναστασοπούλου Χρ. 6, Αναστασοπούλου Μ. 17, Δημητρακοπούλου