Κορασίδες για ...φίλημα σπουδαία νίκη στην παράταση 64-58 τον Κρόνο αγ. Δημ. - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

6.12.16

Κορασίδες για ...φίλημα σπουδαία νίκη στην παράταση 64-58 τον Κρόνο αγ. Δημ.

Την κορυφαία φετινή της νίκη πήρε η ομάδα κορασίδων αφού μετά από σπουδαία εμφάνιση νίκησε 64-58 τον Κρόνο Αγ. Δημ. στο κλ. Εθνικής Αντίστασης σε εξ αναβολής αγώνα . Τα κορίτσια μας έδειξαν σπουδαία αντίδραση μετά την ήττα από τον Φάρο πριν 48 ώρες . Είχαν ευψυχία,  πάθος και είχαν μια προσεγμένη τακτική στο  πλάνο του κόουτς Παναγιωτόπουλου  πάνω στην Μποσγανά που περιορίστηκε σημαντικά . Το ματς ήταν δραματικό σε εξέλιξη με πολλές εναλλαγές στην πρωτοπορία και τα παιδιά μας βρέθηκαν μπροστά στο σκορ 44-36 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ! Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν , πίεσαν ασφυκτικά ενώ γύριζαν σταθερά  σε ζώνη σε οργανωμένη άμυνα και πέρασαν μπροστά 49-52 . Εκεί έπρεπε να μπουν μεγάλα σουτ (σπουδαίο το 7/16 τρίποντα !!! που είχαν τα κορίτσια μας)  . Στο τελευταίο λεπτό η Πάγγου ισοφάρισε με τρίποντο 52-52  και έστειλε ουσιαστικά το ματς στην παράταση . Αποβλήθηκαν με 5ο φάουλ Γιαννακοπούλου και Κονόμη ενώ η Μόκα έπαιζε από νωρίς με τρία φάουλ και εν συνεχεία με 4 όπως και η Παπαθεοδώρου) . Στην παράταση οι κοπέλες μας έδειξαν καθαρό μυαλό και με φοβερό πάθος και επίσης σπουδαία σουτ (Μόκα , Χαραλαμπίδου και Μούτσα) και κατέκτησαν δίκαια την σπουδαία νίκη. Δεν υστέρησε κανένα κορίτσι και όλες έδωσαν και την ψυχή τους , θυσιάστηκαν για την ομάδα και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Ιδιαίτερη μνεία αξίζουν μια από τις πιο πολύτιμες  της αναμέτρησης Κυριακή Χαραλαμπίδου στο κορυφαίο παιχνίδι της την διετία που αγωνίζεται στην ομάδα , στην σπουδαία Ορνέλλα Μούτσα που επίσης ήταν εξαιρετική , στην Μάγδα Μόκα ένα από τα πιο ταλαντούχα κορίτσια που έβαλε μεγάλα, κρίσιμα  και δύσκολα σουτ αλλά και την Άννα Μαρία Πάγγου που επίσης έδειξε ατσάλινα νεύρα και χαρακτήρα όπως και εναντίον του Φάρου το Σάββατο  . Εκείνο που πραγματικά ήταν σημαντικό ήταν ότι παρά τις δυσκολίες στα ριμπάουντς , όλα τα κορίτσια έδειξαν σθένος και έβλεπες στα μάτια τους ότι το ήθελαν πολύ . Μπράβο σε όλες και τον κόουτς για την ασφαλώς σημαντική νίκη και καλή συνέχεια .
Κορυφαίες του επίσης νεανικού Κρόνου Μποσγανά Κουλούρη Τζανέτου και Γρηγοροπούλου .

ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 64-58 παρ. (καν. αγ.  52-52)
Διαιτητές: Μέλης , Μαίμου
Δεκάλεπτα : 07-09, 25-20, 39-36,52-52 (καν. αγ.)  64-58(παρ.)
ΙΚΑΡΟΣ /ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Παναγιωτόπουλος): Χαρούνι , Μιχαλοπούλου , Χαραλαμπίδου 19(4), Γιαννακοπούλου . Πάγγου 7(1) , Μόκα 18(1), Μαχαίρα , Κονόμη 2, Μούτσα 18(1) , Παπαθεοδώρου
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παναγόπουλος): Μπέκιου , Μποσγανά 15, Καραγκούνη , ¨Εγγελη 6, Κουλούρη 17(1) , Σιγούρου . Τζανέτου 10, Γρηγοροπούλου 10