Ηρωϊκή εμφάνιση στα Πατήσια και ήττα στις λεπτομέρειες 56-54 από τον Σπόρτιγκ - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Το δραματικό τελευταίο δεκάλεπτο

Η γυναικεία ομάδα άγγιξε την ανατροπή στα Πατήσια αλλά δεν πρόλαβε στο φινάλε να πάρει μια τεράστια νίκη και να κλειδώσει σε μεγάλο βαθμό την δεύτερη θέση στον όμιλο Νότου . Το τελικό 56-54 κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες σε ένα φοβερό θρίλερ που τα κορίτσια μας έχασαν μέσα σπό τα χέρια τους μια αδιαμφισβήτητα σπουδαία νίκη .
Η νίκη για την ομάδα του Σπόρτιγκ ήταν  σημαντική αλλά ήταν πύρρεια αφού ναι μεν έμεινε  ζωντανή στην διεκδίκηση της ανόδου αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την διαφορά της ήττας στην Καλλιθέα  ενώ είχε και μια πολύ κακή στιγμή αφού στο 37΄ σε προσπάθεια της Ρουμπελάκη με σκορ 53-52 η Nικολίνα Ιωαννίδου έκοψε μεν αλλά στην υπερπροσπάθεια  συγκρούστηκε με την βάση του καλαθιού  . Τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε με έντονες ενοχλήσεις χωρίς να επιστρέψει  . Το πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός θα φανεί στην μαγνητική  τομογραφία στην οποία θα υποβληθεί η 23χρονη γκαρντ . Περαστικά στο κορίτσι ...
Τα κορίτσια μας  παρά την απουσία των Ζότοβα και Γιγουρτάκη (τραυματίες) ξεκίνησαν εντυπωσιακά (6-16) και είχαν προβάδισμα μέχρι το φινάλε του α΄ μέρους όταν ο Σπόρτιγκ με την τριπλέτα Χαλικιά(εντπωσιακή στα πρώτα 30΄)  , Εμμανουηλίδου και Δανούση κατάφερε να προσπεράσει για πρώτη φορά 33-30. Οι γηπεδούχες τα έδωσαν όλα στις αρχές της επανάληψης και κατάφεραν ξεφύγουν 43-30 στο 26΄αφού η ομάδα μας πήρε διαζύγιο με το καλάθι.
Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας  κυριάρχησε μείωσε την διαφορά εξαφάνισε το ενδεχόμενο να κινδυνεύσει η διαφορά των 9π. του α΄ γύρου και κατάφερε να ισοφαρίσει 54-54 με σπουδαία παρουσία της Ευμορφοπούλου παρότι είχε από νωρίς τέσερια φάουλ  . Είχε μάλιστα την ευκαιρία να προηγηθεί αλλά η Ευμορφοπούλου έχασε δύο βολές και ακολούθησε  καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ της Μουζάκη και το μοναδικό εντός παιδιάς νικητήριο καλάθι όπως αποδείχθηκε του δεκαλέπτου . Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχες αστόχησαν και η ομάδα μας που  είχε 9΄΄ δεν μπόρεσε να σουτάρει με καλές προϋποθέσεις οπότε  ο Σπόρτιγκ πήρε την νίκη που τον κρατά ζωντανό . Ευμροφοπούλου Λίτσι και Στεφάνου ήταν οι καλύτερες ενώ η Ρουμπελάκη είχε κυρίως αμυντική συνεισφορά . Όπως και έχει πάντως ήταν μια ηρωϊκή προσπάθεια και τα κορίτσια μας που έχουν την ευκαιρία να ξεκουραστούν για δύο εβδομάδες θα έχουν ένα ακόμη τελικό στο Κοντόπευκο . Η ομάδα μας ξαναβρέθηκε στην κορυφή έστω και προσωρινά.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΙΚΑΡΟΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ 56-54
Διαιτητές : Παπαθεοδώρου Πλιάκας
Δεκάλεπτα : 16-20, 33-30, 47-38,56-54
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νανάκος., Δήμου): Εμμανουηλίδου 11(1) , Δανούση 11, Βαφειάδη 2, Κριμιτζά , Μουζάκη 4, Χαλικιά 19(1) , Οικονομίδου , Ιωαννίδου 7(1) , Δανδουλάκη Μ  2
 ΙΚΑΡΟΣ /ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης , Γρύλλης): Στεφάτου 2, Στεφάνου 11(1) , Ευμορφοπούλου 22(3) , Παναγιωτοπούλου , Ρουμπελάκη 5(1) , Ζαχαράκη 2, Πολίτη ,  Λίτσι 12, Τσαφαρά