Δίκαιη ήττα από τα Καλύβια (73-82) , "έσπασε" το σερί των έξι νικών - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Δίκαιη ήττα από τα Καλύβια (73-82) , "έσπασε" το σερί των έξι νικών

Το παρολίγον πάθημα με τον Σπόρτιγκ δεν έγινε μάθημα για τα κορίτσια μας που βρέθηκαν σε κακή μέρα κόντρα στα Καλύβια και παρά την τεράστια προσπάθεια στο φινάλε για ανατροπή γνώρισαν την ήττα με 73-82 διακόπτοντας έτσι το νικηφόρο σερί (έξι ματς) της ομάδας μας . Η γυναικεία ομάδα για 30 λεπτά έμοιαζε να μην υπάρχει στο γήπεδο και τα Καλύβια με εξαιρετική παρουσία και μην βρίσκοντας αντίσταση έβαλαν 52 πόντους στο ημίχρονο και 68 στο 30 ΄.

Η άμυνά μας ήταν εντελώς συμβατική και χτύπησε το καμπανάκι αλλά ήταν πιά αργά . Ειναι αλήθεια ότι τα κορίτσια στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν πολύ καλή παρουσία , έφεραν τα  μείωσαν 72-77 στο τελευταίο λεπτό και έβαλαν δύσκολα στα Καλύβια αλλά ήταν αργά . Όπως και να έχει ήταν μια δίκαιη ήττα από ένα ανώτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αντίπαλο . Το πρωτάθλημα ειναι μεγάλο και χρειάζεται συγκέντρωση, ενέργεια και πάθος σε όλα τα ματς από όλες  . Τίποτα δεν ειναι δεδομένο . Πάμε για το επόμενο ...

Διαιτητές : Τσολάκος, Τηγάνης
Δεκάλεπτα : 13-23, 31-52, 49-68, 73-82
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΓΣΓ
ΕΜΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΠΕΠΟΝΤΟΙΒΟΛΕΣΔΙΠΟΝΤΑΤΡΙΠΟΝΤΑΦΑΟΥΛΑΜ.ΡΙΜΠ.ΕΠ.ΡΙΜΠ.ΡΙΜΠ.ΑΣΙΣ.ΚΛΕΨ.ΚΟΨ.ΛΑΘΗΑΙΦΝΟΙΚ.TIME

Τι δήλωσε ο κόουτς Θωμάς Σκληρός

"Δυστυχώς τη Κυριακή δεν καταφέραμε να έχουμε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα μας . Γνωρίζαμε από την αρχή ότι τα Καλύβια είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα και παρόλο που είχαμε προετοιμαστεί για το παιχνίδι, μας στοίχησε το νωθρό  ξεκίνημα με αποτέλεσμα να βρεθούμε γρήγορα πίσω στο σκορ και να κυνηγάμε, κάτι που μας έριξε τη ψυχολογία και σε συνδυασμό με την ευστοχία των αντιπάλων αλλά και τη κυριαρχία τους στα ρημπάουντ  δημιουργήθηκε διαφορά  20 πόντων  στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε πολύ την εικόνα της ομάδας και με τη βοήθεια του κόσμου προσπαθήσαμε για την ολική ανατροπή , κάτι που δεν καταφέραμε να ολοκληρώσουμε καθώς κάποια μεμονωμένα λάθη και κάποια σημαντικά καλάθια των Καλυβίων μας υποχρέωσαν μετά από δύο μήνες στην ήττα. Σε καμία περίπτωση αυτή η ήττα δε μας πτοεί ,ο στόχος είναι σε κάθε παιχνίδι η ομάδα να δίνει το 100% για τη νίκη και θεωρώ ότι η ομάδα πάλεψε και ας μη τα κατάφερε. Το πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό και είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε με ακόμη μεγαλύτερο ζήλο ώστε να ανταποκριθούμε στη δύσκολη συνέχεια."