Συγκινητική η γυναικεία ομάδα έχασε 79-78 με μαγική εικόνα στα Χανιά στην παράταση, αν και άξιζε την νίκη - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

4.12.21

Απίστευτη εμφάνιση έκανε η γυναικεία ομάδα στα Χανιά και η ήττα με 79-78 στην παράταση μοιάζει με μαγική εικόνα . Τα κορίτσια του Σταύρου Νανάκου μας γέμισαν υπερηφάνιεα , άξιζαν την νίκη στον Κλαδισό με μια εμφάνιση πραγματικά συγκινητική παρά τα απίστευτα προβλήματα ! Η ομάδα μας έπαιζε με μια ξένη την εκπληκτική mvp  Έμιλι Πότερ (28π., 21 ριμπ.) αφού η Μπάραμαν ήταν με πολιτικά για να προφυλαχτεί από το διάστρεμμα που υπέστη στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ . Στο απίθανο 4 ξένες τα Χανιά μία οι Εσπερίδες είχαν τα ελληνόπουλά μας να παρατάξουν απίστευτο σθένος και να προηγηθούν και  29-45 στις αρχές του β΄ μέρους . Καταπληκτικό στήσιμο και πλήρης εξουδετέρωση των ατού του ΟΑΧ . Η κούραση χάλασε κάπως το μυαλό μας , έφερε λάθη και όταν μείναμε χωρίς πόιντ γκαρντ με τις αποβολές Κασάπογλου και Γασπαράτου με πέντε φάουλ φάνηκε ότι στο τέλος ο ΟΑΧ που πέρασε 67-65 στα 17΄΄ θα έπαιρνε τελικά τον αγώνα ! Και όμως η Πότερ ισοφάρισε στα 5΄΄ 67-67 και το ματς πήγε στην παράταση ! Η ομάδα μας με μορφή την Σταυριανή Βιντσιλαίου (16π., 7 ριμπ., 7 ασίστ) που έπαιξε πόϊντ γκαρντ 16΄  και εκπληκτική την Χρυσάνθη Μπενέκη,  βρήκε το κουράγιο να περάσει με έξι ποντους 68-74 στο 43΄ !! Η ομάδα μας φάνηκε να αγκαλιάζει την νίκη στα 14΄΄ με σκορ 76-77 πήρε δύο βολές με την επίσης ηρωϊκή Πατεράκη (13π., 4 ριμπ., 5 ασίστ)  αλλά με 1/2 εύστοχες έκανε το 76-78 και με τρίποντο  στα 2.5΄΄  η Παπαδάκη έδωσε ανέλπιστο προβάδισμα 79-78 στις γηπεδούχες . Και πάλι η επίθεση  της ομάδας μας ήταν σπουδαία και βρήκε καλό σουτ στην λήξη η Βιντσιλαίου που όμως ηταν αυτή τη φορά άστοχο . Απίστευτο ! Πως γίνεται ένα χαμένο ματς να αποδίδει τέτοια υπερηφάνεια και γλυκόπικρα χαμόγελα  στα παιδιά μας !! Ηταν ένα έπος για τον Νανάκο και τα κορίτσια του που μπορει να μην πήρε αυτή τη φορά αν και το εδικαιούτο ροζ φύλο αλλά στις καρδιές όλων μας είναι σαν το πήρε . Όλα τα παιδιά που πήγαν στην αποστολή αξίζουν τα εύσημα .Συγχαρητήρια σε όλες και όλους ....
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  79-78 (παρ.)
Διαιτητές: Τσαχάκης-Σκανδαλάκης-Κατσαπρακάκης
Δεκάλεπτα: 16-18, 29-43, 47-51, 67-67 (κ.α.), 79-78 (παρ.)
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ  (Σόφτσης): Τζουγκράκη 2, Σαλιάι, Κινγκ 6, Παπαδάκη 11(1), Τσιχλάκη 4(1), Οικονομάκη 6, Ροντρίγκεζ 23(4), Ντέλιτς 18(1), Χάρις 9.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  (Νανάκος, Δήμου): Καμμένου 6(2), Γασπαράτου 5(1), Πότερ 28(1), Πατεράκη 13, Μπενέκη 6, Βιντσιλαίου 16, Κασάπογλου 4.