ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ : Μάχη γιγάντων με Παναθηναϊκό και ήττα στις λεπτομέρειες 59-53 - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

1.7.22

Σε ενα συναρπαστικο ματς που έκρινε την πρωτιά στον όμιλο και μια θεωρητικά καλύτερη διασταύρωση στα αυριανά ημιτελικά , οι κορασίδες μας έχασαν για πρώτη φορά στην διοργάνωση , σε ματς θρίλερ στην καυτή από κάθε άποψη Τέντα (θερμοκρασία ανυπόφορη και πολύς κόσμος)  από τον Παναθηναϊκό 59-53. Μια ήττα που ήρθε στις λεπτομέρειες και οι μικρές μας τα έδωσαν όλα . Αγγιξαν την υπέρβαση όταν ισοφάρισαν 48-48 στο 34΄ αν και βρέθηκαν πίσω 37-25 στο 24΄ . Εκεί το ματς πήγαινε πόντο ποντο αλλά φορτωμένες με 4 φάουλ από νωρίς Στολίγκα και Αρσενιάδου και εν συνεχεία Αγραφιώτη και Τσουρντού δεν μπόρεσαν να αολοκληρώσουν την ανατροπή . Το τελικο 59-53 έκρινε την πρωτά στον όμιλο αλλά το πρωτάθλημα ξεκινά αύριο με δύο ημιτελικούς φωτιά , Εσπερίδες -Παναθλητικός 19.30 στηνΜεσσήνη και Παναθηναϊκός Ανδρογέας 19.30 στην Τέντα .

Φυσικά είμαστε περήφανοι για την σημερινή εικόνα των κοριτσιών και της ομάδας ενώ παρών στον πάγκο μας ήταν πέραν του προπονητή Θανάση Μπούτα και ο υπέυθυνος Ακαδημιών και τεχνικός των νεανίδων Θάνος Δήμου .

Στον αγώνα αυτόν αξίζουν συγχαρητήρια όλα μας τα κορίτσια που έδειξαν χαρακτήρα και απλά λύγισαν σε ενα μεγάλο ντέρμπι . Μπράβο σε όλες και Παρασκευή  και Σάββατο έρχεται το μεγάλο διήμερο για το μετάλλιο .

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Νάστος
Δεκάλεπτα: 12-14, 27-23, 44-40, 59-53
Παναθηναϊκος (Τσεμπέρης): Ζιάκα 11, Μαντζιώρη, Φελούρη 24(1), Κεφαλά 2, Σπέντζου 11,Φραγκούλη 7(1), Κωστακοπούλου 2, Υφαντοπούλου 2.
Εσπερίδες Καλ. (Μπούτας): Στολίγκα 16(4), Τζουνοπούλου, Σύψη-Τσατσούλη, Αρσενιάδου 23(1), Βίγκα 2, Τσούρντου 4, Σταθάτου, Αγραφιώτη 8.