ΝΕΑΝΙΔΕΣ : Σπουδαία νίκη στο Βαρίκας με αντίπαλο τον ανταγωνιστικό , εξαιρετικό Πανιώνιο (42-61) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

27.10.22

Οι νεανίδες είδαν τα ζόρια στο α΄ μέρος από τον πολύ μαχητικό και ανταγωνιστικό Πανιώνιο αλλά στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένες και με εντυπωσιακό γ΄ δεκάλεπτο καθάρισαν την ...μπουγάδα(61-42) . Απόντως του ασθενούς ... διευθυντή ορχήστρας Θάνου Δήμου αλλά με άξια εκπροσώπηση από τον έτερο ...Καππαδόκη Θάνο Μπούτα,  οι μικρές μπήκαν ζωηρές ευφάνταστες και προηγήθηκαν 11-20 στο δεκάλεπτο. Όμως οι κυανέρυθρες μπήκαν σταδιακά στο ματς και κατάφεραν να περάσουν 32-29 στο ημίχρονο με καλό επιθετικό κρεσέντο και με νευρικότητα στην επίθεση από τις δικές μας που φάνηκαν χωρίς αυτοσυγκέντρωση . Στα αποδυτήρια όμως ευθυγραμμίστηκαν στο πλάνο και μπήκαν προσηλωμένες στο στόχο . Το σερί 07-23 είναι δείγμα της αποφασιστικότητας και της ποιότητας . Το τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση των γηπεδούχων ήταν ολοφάνερη και ο κόουτς Μπούτας βρήκε ευκαιρία να ανοίξει το ρόστερ και να πάρει πολλά,  σε ένα τομέα που ούτως ή άλλως είναι το σήμα κατατεθέν της ομάδας,  την άμυνα . Πολλά συγχαρητήρια στον Πανιώνιο που ήταν αήττητος και αυτός σε δύο αναμετρήσεις και καθόλου άδικα φυσικά . Η παρουσία του έφερε μακράν το πιο ανταγωνιστικό ποιοτικά παιχνίδι της σεζόν ως τώρα.

Με εξαίρεση το β΄ δεκάλεπτο τα κορίτσια μας ήταν εξαιρετικά σε ένα ζόρικο γήπεδο που παραδοσιακά τα σκορ πάνε χαμηλά . Το 3ο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά εντυπωσιακό και η ομάδα έδειξε εξαιρετικά δείγματα ομοιογένειας και σοβαρότητας .

Ο Πανιώνιος έδειξε καλό πρόσωπο και στάθηκε άτυχος με ένα δύο τραυματισμούς κορασίδων στο τέλος , μάλλον επιπόλαιους ελπίζουμε γρήγορη επάνοδο στα κορίτσια .

Διαιτητές : Αυγερινός Γ., Κουντουσάς

Δεκάλεπτα : 11-20, 32-29, 39-52, 42-61

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δενδρινός, Παπαζαφειρόπουλος): Παντοπούλου 7(1) , Καλλεράντε 15(3) ,Καμπισιούλη 6,  Κωστοπούλου , Παπάζογλου 5, Πρωτόγερου 2, Μαχλά 3, Ράλλη 4, Σκεντέρι , Στάκια , Ρόρρη

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μπούτας , Αρσενιάδου): Στολίγκα 17(3) , Λιανούδη  14, Μαργέλου 15, Σεγκούρα 9, Γεωργίνη , Κατσιώνη 2, Τσουρντού 4, Αναστασάκου ,Σταθάτου ,  Χλιαουτάκη , Συψή , Καρδιασμένου.

Στα άλλα ματς της 3ης αγωνιστικής :

Ατρόμητος -Ολυμπιακός 26-88, Δάφνη Αγίου Δημητρίου -Πανελευσινιακός 59-41 και Κρόνος Αγίου Δημητρίου -Τερψιθέα Γλυφάδας 80-65 .

Το μεγάλο νέρμπι την άλλη Τετάρτη στην Καλλιθέα Εσπερίδες Καλλιθέας -Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λ. Κατσώνη  21.30)