ΝΕΑΝΙΔΕΣ : Λύγισαν από κούραση και απουσίες στο β΄ και ήττα 66-58 από τον Άρη - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΝΕΑΝΙΔΕΣ : Λύγισαν από κούραση και απουσίες στο β΄ και ήττα 66-58 από τον Άρη

Οι νεανίδες μας σε δεύτερο συνεχόμενο ματς σε 19 ώρες (στον προκριματικό όμιλο στο Μετς)  και με τρεις μεγάλες απουσίες , έπεσαν ηρωϊκά μαχόμενες 66-58 στο μεγάλο ντέρμπι του ¨Αρη που φάνηκε πιο φρέσκος στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να γυρίσει το ματς . Η ομάδα μας πιο φρέσκια στο α΄ μέρος προηγήθηκε 31-24 με εξαιρετικό β΄ δεκάλεπτο . Η ομάδα μας ξεκίνησε άσχημα το γ΄ δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να αντιδράσει και προηγήθηκε 47-45 λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο για να λήξει αυτό 47-47 . Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο Άρης εκμεταλλευόμενος την κούραση και τα φάουλ των ψηλών μας προηγήθηκε 55-49 αλλά και εκεί αντέδρασαν οι νεανίδες και με πέντε πόντους της Μαργέλου μείωσαν 55-54 που ήταν και το τελευταίο σημείο (35΄) που απείλησαν τον ¨Αρη . Οι Θεσσαλονικές βρήκαν λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό και πήραν διαφορά δέκα πόντων για να λήξει το ματς 66-58 . Αυτό σημαίνει ότι με νίκη ο ¨Αρης αύριο κόντρα στον Ανταίο  εξασφαλίζει την πρόκριση στο πανελλήνιο ενώ με ήττα με οποιοδήποτε σκορ από τον Ανταίο την πρόκριση θα πάρει η δική μας ομάδα . Δεν είναι σίγουρα το πιο πιθανό σενάριο και δεν στηρίζεται η ομάδα μας στα δικά της χέρια . Αλλά με τόσες απουσίες (αν έπαιζαν υγιείς θα ήταν σίγουρα άλλο ματς) τα κορίτσια μας αξίζουν πολλά μπράβο και ήταν στιγμές που ένοιωθες την υπέρβαση που έκαναν.

Τώρα δεν είναι πλέον στο χέρι τους και θα περιμένουν ....

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 66-58

Διαιτητές : Χαϊνά , Τσικρικάκη

Δεκάλεπτα : 13-10, 24-31, 47-47 , 66-58

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Τσαμπούρη, Αξιαρλής): Μπαλτζή , Κερασοβίτη 18(4), Παρακεντέ 4, Βαλαβάνη 10, Τσαχτσίρα , Καλογήρου 11(2), Παπαχρήστου , Γιαντάη 6, Τόλιου 12 , Βλάχου 5

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δήμου , Μπούτας): Στολίγκα 21(2), Κατσιώνη 3(1) , Βίγκα 8, Γεωργινή , Τσουρντού 6 , Παπάζογλου 6, Μάνου , Μαργέλου 14(2), Αναστασάκου