Έγκλημα και τιμωρία για τις Εσπερίδες ( Α1 γυναικών 18η αγωνιστική) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Hot

Post Top Ad

26.2.12

Έγκλημα και τιμωρία για τις Εσπερίδες ( Α1 γυναικών 18η αγωνιστική)

Οι Εσπερίδες εγκλημάτισαν δύο φορές και έχασαν στην β΄ παράταση από τον Παναθηναϊκό στην κατάμεστη  Καλλιθέα με 87-80 σε ένα ματς συγκλονιστικό . Εξασφάλισαν πάντως εκτός απροόπτου την 2η θέση στην κανονική σεζόν και ο ΠΑΟ  σίγουρα τα πλέϊ οφς.  Στον κανονικό αγώνα οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 65-57 λίγο πριν το τέλος αλλά έκαναν φοβερά λάθη με αποκορύφωμα ότι δεν ξόδεψαν το 4ο ομαδικό φάουλ και έτσι 1΄΄ πριν την κόρνα με σκορ 69-67 η Ντέλβα πήρε το φάουλ και με δύο βολές ισοφάρισε .

Στην παράταση νέο ολέθριο σφάλμα αφού με σκορ 76-73 και με 7΄΄ να απομένουν δεν έγινε φάουλ στην Σπαθάρη που με «κουφό»  τρίποντο ισοφάρισε 3΄΄ πριν την λήξη. Στο σημείο αυτό έκαναν  φοβερό λάθος οι διαιτητές αφού μπήκε όλος ο πάγκος του Παναθηναϊκού στο γήπεδο να πανηγυρίσει πριν το τέλος ! Οι διαιτητές εσφαλμένα το αγνόησαν ενώ όφειλαν να χρεώσουν τον πάγκο του τριφυλιού με τεχνική ποινή εφαρμόζοντας τον κανονισμό. Στην β΄ παράταση ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και νίκησε μάλλον άνετα εκμεταλλεύτηκε τους τραυματισμούς των Καλογήρου και Ντάναμ ενώ  από τον κανονικό αγώνα είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ η Τζεγιαννάκη.

Κορυφαία από τις νικήτριες που γύρισαν χαμένο ματς η Κοσμά (26π., 15 ριμπ.) και πολύτιμη στην επίθεση η  Ντέλβα που εκμεταλλεύτηκε το ότι εξ αρχής έπαιζε τραυματίας η Καλοπίτα. Με κοντινά σουτ βοήθησε η Σουίρς που ήταν άστοχη  από μακριά . Από την ηττημένη κορυφαία η Ουίλλιαμς με 31π. 2 τριπ. και 16 ριμπ. , ηρωϊκές Ντάναμ , Καλογήρου και στο β΄ η Καλοπίτα ενώ η Τζεγιαννάκη όσο έπαιξε βοήθησε σημαντικά.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ –ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 80-87(76-76)(67-67)
Δεκάλεπτα: 13-15, 32-29, 50-54, 67-67(κ.α.), 76-76(α΄ παρ.), 80-87
Διαιτητές : Διμπινούδης , Παπαφωτίου
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Λειβάδης, Μανιάτης): Τζεγιαννάκη 10(1), Καλογήρου 13(3), Αθανασίου, Λουκάτου 2, Σπίνου, Λουκά, Καλοπίτα 6, Ντάναμ 18, Γουίλιαμς 31(2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Σπαθάρη 6(2), Βλάνη 2, Κοσμά 26(2), Ντέλβα 27, Μαγκλάρα 7, Τσακιρίδου, Χαβαλέ, Σουίρς 17, Σλούκα 2.
Α1 γυναικών
18η αγωνιστικήΦΕΑ – Αθηναϊκός 47-70 ,ΠΑΟΚ – Απόλλων Καλ. 58-43 , ΔΑΣΑΛ – Αστέρας Εξ. 71-73 , Πανιώνιος – Κρόνος 63-62 , Απόλλων Πτ. – Άρης 38-69, Εσπερίδες – Παναθηναϊκός 80-87(β΄παρ.)