Κατάθεση ψυχής οι γυναίκες από το -19 νίκη στην παράταση επί του Σπόρτιγκ 62-58 !! - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

21.2.16

Σε ματς θρίλερ η ομάδα γυναικών  νίκησε στην παράταση τον Σπόρτιγκ 62-58 στην Καλλιθέα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 . Μετά την βαριά ήττα στην Ν. Σμύρνη και το κάκιστο ξεκίνημα σήμερα σίγουρα πολύ λίγοι περίμεναν τέτοια αλλαγή . Και όμως οι κοπέλες έδειξαν πάθος ψυχή και δύναμη , μάζεψαν τα κομάτια τους μετά το ιδιαίτερα ασθενικό ξεκίνημα και την φοβερή επιθετική δυστοκία και έκαναν αντεπίθεση διαρκείας . Ο κόουτς αποφάσισε να γυρίσει την άμυνά μας σε μια σύνθετη ζώνη που μπλόκαρε πλήρως τα ατού του αντιπάλου .Μάλιστα όλα θα μπορούσαν να είχαν κριθεί στον κανονικό αγώνα  αλλά η νευρικότητα και το άγχος αποδείχθηκαν κακοί σύμβουλοι  με συνέπεια το  ματς να κριθεί στην παράταση υπέρ της ομάδας μας.
 Ο Σπόρτιγκ ξεκίνησε εντυπωσιακά και βρέθηκε να προηγείται 03-22 !!! στο 12΄. Αντίπαλες ήταν οι δύο κορυφαίες άμυνες στην Α2 Νότου και το πιστοποίησαν . Η άμυνα του Σπόρτιγκ ήταν εντυπωσιακή  στο α΄ μέρος .
Η ψυχολογία άλλαξε όταν γύρισε σε ζώνη η ομάδα μας  και με άμυνα πραγματικά εξαιρετική μείωσαν σταθερά την διαφορά . Ο Σπόρτιγκ μετά το απίθανο τρίποντο buzzer beater στο τέλος της τρίτης περιόδου από τα εννέα μέτρα της Γιγουρτάκη βρέθηκε πίσω 41-38 και έβαζε καλάθι μόνο με βολές. Μάλιστα οι κοπέλες μας  ξέφυγαν  48-38 στο 35΄ και φάνηκε ότι  δύσκολα θα αλλάξει κάτι . Όμως οι φιλοξενούμενες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήγαν το ματς στην παράταση 57-57 κυρίως με την Τζαμαρία που βοήθησε όταν αποβλήθηκε η Βαφειάδη με 5ο φάουλ . Στην παράταση οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές και η ψυχραιμία της Γιγουρτάκη ήταν σημαντική αφού ο Σπόρτιγκ είχε 1/6 και ο Ίκαρος επικράτησε 62-58 .
Πολύ καλή εμφάνιση στο β΄ μέρος πέραν της Γιγουρτάκη από Φάρου , Ζότοβα και Στεφάνου ενώ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ η Στεφάτου στο 34΄ μετά από δικό της τρίποντο η Στεφάτου .Σε ένα τέτοιο ματς κατάθεση ψυχής χρειάστηκε από όλες και δεν υστέρησε κάποια .

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΣΠΟΡΤΙΓΚ 62-58 παρατ.
Δεκάλεπτα: 03-15, 17-28, 41-38,57-57(καν. αγ.), 62-58 παρατ.
Διαιτητές : Ορφανός Ιορδ. , Δελαγραμμάτικας.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ρουμπελάκης, Γραμματικός): Γιγουρτάκη 14(1) , Στεφάτου 3(1), Στεφάνου 10(1), Ευμορφοπούλου 7,   Ρουμπελάκη 8(2), Παπαϊωάννου , Ζότοβα 10(2), Φάρου 10
 ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νανάκος) : Παυλοπούλου , Ναβροζίδου 6 , Οικονομίδου 8(1) , Φουράκη Β. 3 , Βαφειάδη 13(2) , Τζαμαρία 5(1) ,Βούλγαρη 11(1), Γιαννακάκου , Φουράκη Σ. 12
Το sportshero.gr, θα «ανεβάσει» ολόκληρο το παιχνίδι.

Πριν την έναρξη του αγώνα της Α2 γυναικών Νότου Ίκαρος Καλλιθέας -Σπόρτιγκ η διοίκηση των γηπεδούχων τίμησε την μνήμη του προέδρου του Σπόρτιγκ ΑΟ Βασίλη Σακόπουλου που πριν ενάμισι έφυγε από κοντά μας . Ο αντιπρόεδρος της ΕΣΚΑΝΑ και μέλος του ΔΣ της ΕΟΚ Ευάγγελος Λυμπεράτος  παρέδωσε στην Μάνια Σακοπούλου (σύζυγο) και τον ¨Αγγελο Σακόπουλο (υιό) ένα πολύ όμορφο καμβά αναμνηστικό για τον πολύπειρο παράγοντα σε κλίμα συγκίνησης  και όλοι οι παριστάμενοι τίμησαν με θερμό χειροκρότημα το γεγονός