Tο καρναβάλι , η κλοπή και η ήττα από τον Αθηναϊκό - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Hot

Post Top Ad

19.2.18

Tο καρναβάλι , η κλοπή και η ήττα από τον Αθηναϊκό

Οι Εσπερίδες δεν είναι καμία ομαδάρα ούτε ποτέ ισχυρίστηκε κάποιος ότι είναι . Απλά ήταν καλύτερη από τον ΑΘηναϊκό το Σάββατο και άξιζε την νίκη . Οι διαιτητές όμως Πέγκυ Γρίβα Θόδωρος Ραχιώτης αποφάσισαν επειδή έτσι γούσταραν  ότι θα νικήσει ο Αθηναϊκός και φυσικά δεν μπορεί κανείς να νικήσει μια ομάδα με επτά παίκτες . Το τελικό 69-79 ήρθε παρότι ο Αθηναϊκός  έχασε κατά κράτος στα ριμπάουντς 46-32 και 19-8 στις ασίστ σε ένα ματς που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την ομάδα μας και με βάση αυτά τα τερατώδη που συνέβησαν η λέξη  αλλοίωση αποτελέσματος απέχει παρασάγγας από τοι τι πραγματικά συνέβη . Το dvd του αγώνα αποδεικνύει σε 59 φάσεις (!!!!!!!) ότι οι διαιτητές έκριναν το αποτέλεσμα , διαπράττοντας εγκλήματα που ούτε ο πρόεδρος του Αθηναϊκού δεν θα σφύριζε , κλονίζοντας την εμπιστοσύνη κάθε φίλου του μπάσκετ για το fairplay και το τίμιο του αθλητισμού . ¨
Ολοι λένε ότι το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα . Είναι από σπάνιο έως πολύ δύσκολο να κρίνεται ο νικητής άδικα . Εδώ όμως συνέβη το μοιραίο το απίθανο το τρελλό . Εντελώς απροκάλυπτα οι γκρι-καρναβαλιστές  διέπραξαν έγκλημα κατά του αθλητισμού του μπάσκετ και φυσικά κατά  όλων των κοριτσιών που ίδρωσαν μόχθησαν και δικαιούνταν την νίκη  100% .
O Αθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε ιδανικά το φόρτωμα από το α΄ μέρος  με τρία ανύπαρκτα φάουλ της κορυφαίας της αναμέτρησης Αριάνα Μούρερ (23π., 11 ριμπ., 9 ασίστ, 3 κλεψ. άγγιξε το τριπλ νταμπλ, 1,094 tendex !!!)  και πήρε μια διαφορά όταν αντικαταστάθηκε . Με μορφή την κορυφαία του Χάνα Λιτλ (26π., 13 ριμπ.) ο Αθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει 28-42 στο ημίχρονο .Στο γ΄ δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ρίσκαραν και μείωσαν 56-54 ξαναμπαίνοντας στον αγώνα αλλά είχαν φορτωθεί με φάουλ με το τέταρτο να τραβάς τα μαλιά σου με τεχνική ποινή μετά από εξώφθαλμο φάουλ της Τζανετάτου . Εν συνεχεία έγινε μπλοκ της έξοχης Κάστρο και ο Ραχιώτης σφύριξε βήματα στην παίκτρια του Αθηναϊκού , όταν είχε  εκδηλωθεί αιφνιδιασμός . Ο Αθηναϊκός πήγαινε εύκολα στην γραμμή  (22/31) ενώ είχε και επτά γκολ φάουλ (!!)  αφού οι Εσπερίδες δέχθηκαν και τέσσερις τεχνικές ποινές (με τις δύο εξ αυτών αποβλήθηκε ο προπονητής ) . Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς παιζόταν μέχρι το καθοριστικό τρίποντο της θετικής Κόνιαλη λίγα λεπτά πρίν το φινάλε . Οι Εσπερίδες  πάντως πάλαιψαν με όλες τους τις δυνάμεις για την ανατροπή αλλά ηττήθηκαν άδικα ΟΚ αλλά αυτοί που έπρεπε επιτέλεσαν το καταστροφικό έργο τους . Τώρα πολύ δύσκολα θα αποφύγουν τα πλέϊ άουτς σε αντίθεση με τον Αθηναϊκό . Εξαιρετική η παρουσία της Λιτλ και θετικές Μακέϊ (στο β΄) και Κόνιαλη -Τζανετάτου από τις νικήτριες  . Από τις κοπέλες μας πέραν της Μούρερ που έπαιζε μακριά από τον εκάστοτε αντίπαλο για να αποφύγει το 5ο φάουλ που στο φύσημα θα της καταλογιζόταν , σπουδαία εμφάνιση έκανε η Κάστρο ενώ όλες οι ελληνίδες προσπάθησαν πολύ . Το βίντεο της αναμέτρησης  βρίσκεται ήδη στην ιστοσελίδα μας  στο websportshero όπου ο καθένας μπορεί και να βγάλει πιο αντικειμενικά τα συμπεράσματά του για το αν έχουν δίκιο οι Εσπερίδες . Μπορεί όπως έγραψε ένας αδαής να ήταν όλα αυτά της φαντασίας μας !! Ευτυχώς όμως τα είδαν πλέον χιλιάδες άνθρωποι και . θα τα δει και η ΚΕΔ ΕΟΚ και θα βγάλει τα συμπεράσματά της .