Ο ΟλυμπιακόςΒόλου με ανατροπή πήρε στην παράταση τις Εσπερίδες 72-71 - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Ο ΟλυμπιακόςΒόλου με ανατροπή πήρε στην παράταση τις Εσπερίδες 72-71

Η γυναικεία ομάδα μας είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλη σχεδόν την κανονική διάρκεια αλλά τελικά ισοφαρίστηκε από τον Ολυμπιακό Βόλου και στην παράταση έφτασε μια ανάσα από την νίκη αλλά έχασε το τελευταίο σουτ . Ήταν ένα θρίλερ που εξελίχθηκε σχεδόν αναπάντεχα μετά το 47-58 του 33΄ .
Ο Ολυμπιακός πίεσε οι κοπέλες μας έχασαν την συγκέντρωσή τους , φορτώθηκαν με φάουλ οι ψηλές και οι γηπεδούχες κάτι με την πίεση της κερκίδας κάτι με μια ψυχωμένη αντεπίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει 64-64 . Ήταν μια καλή ευκαιρία να βγάλουεμ κτό μάχης τις μαγνήσιες αλλά δεν τα καταφέραμε και μπορεί να διασταυρωθούμε στα play off αν τελικά δεν τα αποφύγουμε .  Οι κοπέλες μας αστόχησαν στο φινάλε της κανονικής διάρκειας σε μπάιμο της Ευμορφοπούλου  και το ματς πήγε στην παράταση με την παραγωγική Λίτσι (16π., 6 ριμπ.) και την αρνητική Κάστρο  να έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ  όπως και η θετική  Στεφάτου ενώ πολύ καλή παρουσία είχε η Λουκάτου . Η συμμετοχή της έξοχης Ζότοβα όμως που ήταν πολύτιμη σε όσο αγωνίστηκε μετέτρεψε το 72-64 (με οκτώ βολές της μέτριας κατά τα άλλα Άντριους) σε 72-71 . Οι γηπεδούχες αστόχησαν στην τελευταία επίθεση αλλά το σουτ της θετικής Μούρερ με καλές προϋποθέσεις  ήταν άστοχο στο φινάλε κι ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη  .
Οι κοπέλες μας άξιζαν την νίκη αλλά  δεν τα κατάφεραν και συνεχίζουν . Την Κυριακή θα έχουν αντίπαλο τον Πρωτέα Βούλας στην Καλλιθέα σις 13.00
Δεάλεπτα : 17-13, 31-36, 45-53, 64-64(καν. αγ.) 72-71 παρ.
Διαιτητές : Τσιαπλής Παπαγερίδης