"Θρυλικό" α΄ ημίχρονο για τις Εσπερίδες(40-36) , μεγάλη νίκη με ανατροπή στο β΄ο Ολυμπιακός (69-84) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

6.2.22

Στο κορυφαίο  ημίχρονο της σεζόν οι γυναίκες μας προηγήθηκαν 30-15 και 40-36 στο ημίχρονο του Ολυμπιακού αλλά δεν άντεξαν στο β΄ η κούραση και η εμπειρία του πρωτοπόρου, αήττητου  και αντίπαλου Ολυμπιακού γύρισε το ματς και το 61-63 στο 32΄ έγινε 69-84 στην κόρνα της λήξης , ένα σκορ που σίγουρα δεν αποδίδει ακριβώς την εικόνα του τι συνέβη σήμερα στην Καλλιθέα . Σε ένα ματς που στην μεγαλύτερη του διάρκεια ήταν ένα φοβερό ντέρμπι και που κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο πεντάλεπτο χάρη στην εντυπωσιακή εμφάνιση της Σταμολάμπρου (30π.) αλλά και στο 23-46 στα ριμπάουντς παρά τα 15-26 λάθη σε μια άμυνα της ομάδας μας που ήταν συγκινητική ειδικά στο α΄ μέρος .

Η ομάδα μας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των «ερυθρολεύκων» στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε με 18-7 στο 7’, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα (24-13).  Η Μπάραμαν έστειλε τις Εσπερίδες σε double score, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (30-15), όμως από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του, με αποτέλεσμα να… ροκανίσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους, με το φινάλε του ημιχρόνου (40-36) με καταιγισμό ελευθέρων βολών αφού τα φάουλ σε βάρος μας γέμισαν τον ηλεκτρονικό πίνακα .

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους  η ζώνη των φιλοξενουμένων τιμωρήθηκε με δύο τρίποντα των Κασάπογλου και Μπάραμαν και  έφεραν τις Εσπερίδες στο 46-39. Εκεί ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 8-0 για το προσπέρασμα με 46-47 και εν συνεχεία με ακόμα ένα 8-0 για το 51-59, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (55-63). Οι Εσπερίδες δεν το έβαλαν κάτω, ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με ένα 5-0, φέρνοντας και πάλι το ματς στο καλάθι (61-63), όμως και εκεί ο Ολυμπιακός είχε απάντηση, με τις «ερυθρόλευκες» να τρέχουν ένα 8-0, να στέλνουν για πρώτη φορά την υπέρ τους διαφορά στο +10 (61-71 στο 34’) και εν τέλει να φτάνουν στην νίκη με 84-69, που τις φέρνει στο 8-0, την ίδια ώρα που η ομάδα της Καλλιθέας έπεσε στο 5-4.

Από την ομάδα μας κορυφαία  η  Έμιλυ Πότερ με 24 πόντους, (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα ) και εξαιρετική ειδικά στο α΄ μέρος  την Μπάραμαν ( 23 πόντους, 3 ριμπ., 5 ασίστ , 2 κλεψ.)  και την Βιντσιλαίου 11(4ριμπ., 3 κλεψ.) . Προσπάθησαν πολύ Κασάπογλου και Πατεράκη . Ντεμπούτο για την Βόσνια Ντραγκάνα Ζούμπατς που θέλει χρόνο ακόμη να προσαρμοστεί.

Κορυφαία η Άννα – Νίκη Σταμολάμπρου, θετικές  Χάμπλιν ( 14 πόντους και 11 ριμπάουντ), Βίτολα (11 πόντους και 12 ριμπάουντ)  και Δίελα που πέτυχε δυο καθοριστικά τρίποντα ,  για τον Ολυμπιακό που αγωνίστηκε χωρίς τις τραυματίες Σταμάτη, Φουράκη, Τόλφρι και την Πλουφ που έλειπε με την Εθνική Καναδά .

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Ουσταμπασίδης-Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 24-13, 40-36, 55-63, 69-84
Εσπερίδες (Νανάκος, Δήμου): Καμμένου, Γασπαράτου, Πότερ 24, Πατεράκη 4, Μπενέκη 2, Ζούμπατς, Βιντσιλαίου 11 (2), Κασάπογλου 3(1), Μπάραμαν 23(4).
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 30(3), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 4(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 11(1), Δίελα 8(2), Βαμβακά, Βίτολα 11, Χάμπλιν 14.

9. ΠΑΣ Γιάννινα          11  2-7
* Εκκρεμούν οι αγώνες Ολυμπιακός – ΟΑ Χανίων (7η Αγωνιστική), ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός (8η Αγωνιστική), Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα (10η Αγωνιστική), Ελευθερία – ΠΑΟΚ (11η Αγωνιστική).