ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Αγκαλιά με την 3η θέση οι γυναίκες , με ανατροπή 80-68 τα Χανιά με άμυνα "ατσάλι" - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

6.3.22

Σε ενα ματς με φοβερή ένταση , πάθος ,  πολλά φάουλ ( από 30) ,  εννέα αποβολές αθλητριών και τεχνικές ποινές εκατέρωθεν  ,  οι Εσπερίδες Καλλιθέας απέδειξαν για μια ακόμη φορά ότι έχουν στόφα νικητή και μέσα στην έδρα τους έχουν απίστευτη δυναμική και επικράτησαν 80-68 των πολύ μαχητικών Χανίων , εξασφαλίζοντας έτσι ουσιαστικά την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Το τελικό σκορ δεν αποδίδει  την εικόνα του αγώνα συνολικά αφού όπως και στο ματς του α΄ γύρου έγινε ντέρμπι και οι κρητικές χωρίς να ξεφύγουν ,  είχαν διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα για περίπου τριάντα λεπτά (37-41 ημιχ.) . Όμως παρά το φόρτωμα με φάουλ , την ματς απ άμυνα του ΟΑΧ και την εξαιρετική παρουσία της Βόσνιας Ντέλιτς που ήταν όλη η ομάδα για τις φιλοξενούμενες ,  οι Εσπερίδες  πήραν σταδιακά το προβάδισμα , έδειξαν  χαρακτήρα με άμυνα από ατσάλι και ξέφυγαν στα τελευταία λεπτά καθαρίζοντας την νίκη ενώ το 9/20 τρίποντα ήταν πάλι καταλυτικό . Μάλιστα αποβλήθηκαν από τις κοπέλες του Σταύρου Νανάκου  διαδοχικά με πέντε φάουλ Μπάραμαν, Κασάπογλου, Βιντσιλαίου και   Πόττερ ενώ παράλληλα προς το τέλος  αποβλήθηκαν και από τις φιλοξενούμενες Σαλιάϊ , Χάρις, Τσιχλάκη, Οικονομάκη και στο φινάλε η κορυφαία της αναμέτρησης Αντέλα Ντέλιτς (28π., 6ριμπ., 5 ασίστ, 4 κλεψ., 9 κερδ. φάουλ , 9 λάθη) με αποτέλεσμα στα τελευταία 50΄΄ οταν το ματς είχε κριθεί να απομείνουν στο παρκέ  τέσσερις του ΟΑΧ (είχε έρθει στην Αθήνα  με εννέα  παίκτριες)  .

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα εξαιρετικές οι δύο ξένες Πόττερ (πρώτη μακράν ριμπάουντερ στο πρωτάθλημα 17π., 9 ριμπ., 7 ασίστ, 3 κλεψ.), Μπάραμαν (16π., 2 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.) και η  Βιντσιλαίου(11π., 7 ριμπ, 5 κλεψ.) . Σπουδαία εμφάνιση από την Άσπα Γασπαράτου(9π., 6 ασίστ , 2κλεψ.)  στο κορυφαίο παιχνίδι της  φέτος , ηρωϊκή μορφή η Θάλεια Κασάπογλου (9π., 4 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.) , πολύτιμη στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ντραγκάνα Ζούμπατς (11π., 3/5τριπ., 6 ριμπ.) που σήμερα είχε γενέθλια (έκλεισε τα 21), πολύ χρήσιμη η Μπενέκη  ενώ γενικά δεν υστέρησε κάποια .

EΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ 80-68
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Νάστος-Ρίζος
Δεκάλεπτα: 16-20, 37-41, 56-54, 80-68
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Νανάκος, Δήμου ): Καμμένου 3(1), Γασπαράτου 9(1), Πότερ 17, Μπενέκη 4, Ζούμπατς 11(3), Βιντσιλαίου 11, Κασάπογλου 9(2), Μπάραμαν 16(2), Σταμούλου.
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Σόφτσης): Τζουγκράκη 6, Αργυροπούλου, Σαλιάϊ 3(1), Πούλινς 19, Παπαδάκη 1, Τσιχλάκη 5(1), Οικονομάκη 2, Ντέλιτς 28(1), Χάρις 4.