ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Σε ματς θρίλερ προηγήθηκε 45-53 αλλά ηττήθηκε 64-59 στην Λευκάδα από την Νίκη - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

4.1.23

Οι γυναίκες μας σε ένα ματς με φοβερές αλλαγές και μεταπτώσεις  σε όλη του την διάρκεια γνώρισαν την ήττα από την Νίκη στην Λευκάδα με 64-59 . Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ άσχημα (19-08) αλλά εν συνεχεία με όπλο την Χίγκινς και τα συνεχόμενα τρίποντα πλησίασε στο σκορ στο δεκάλεπτο 22-20 . Ισοφάρισε μάλιστα 24-24 στο β΄ δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσε να προσπεράσει ενώ το ημίχρονο ολλοκληρώθηκε 36-31. Η ομάδα μας εντυπωσιακή στο γ΄ δεκάλεπτο πέρασε 45-51 ενώ η Βιριόγκε είχε τέσσερα φάουλ όσα και η Κάρεϊ με το δίδυμο αυτό να αποτελεί βαρόμετρο για την αναμέτρηση (η Ρουμάνα αποβλήθηκε στο 33΄ η Αμερικάνα όχι)  . Η Βιριόγκε χρεώθηκε με ανύπαρκτο 4ο φάουλ αλλά το 5ο στο 33΄ καιη αποβολή της αποδείχθηκαν καθοριστικό . Παρότι η ομάδα μας ξέφυγε 45-53 και φάνηκε να καθαρίζει η Νίκη αντέδρασε και ροκάνισε σταδιακά  την διαφορά . Η κορυφαία μας Χίγκινς με εκπληκτικά ποσοστά , δεν πήρε ούτε μία επίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο και η ομάδα μας "κόλλησε" στο 59 που αποδείχθηκε το μοιραίο σκορ. Τα τρίποντα των γηπεδούχων με Κάρεϊ και  Οκόνορ και το καλάθι της Δαμουλάκη έμειναν αναπάντητα και η Νίκη πήρε ανέλπιστα την νίκη που σίγουρα όπως είχαν εξελιχθεί τα πράγματα δεν ήταν και το πιο αναμενόμενο .Τα λάθη ήταν 21 για τις γηπεδούχες και μόλις δέκα για μας (!!) αλλά μας στοίχησαν τα ριμπάουντς (35-18) !!! Όμως αυτή είναι η ομορφιά του μπάσκετ , ενώ η ομάδα μας διατηρήθηκε στην 3η θέση μόνη της και αν νικήσει την Ελευθερία την Κυριακή στην Καλλιθέα μπορεί να αποσπαστεί.
Κορυφαία της ομάδας μας η πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος Βάλερι Χίγγινς , πήρε πολλές προσπάθειες η Γούλφολκ άστοχη γενικά , στοίχισε η αποβολή με 5ο φάουλ της Βιριόχε . Οι ελληνίδες δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν αν και προσπάθησαν .
Από τις νικήτριες του περσινού προπονητή μας Σταύρου Νανάκου , κορυφαία η Κάρεϊ και σπουδαία η Οκόνορ . Καθοριστικά τα δύο τρίποντα της Τραγουστή .

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 64-59
Διαιτητές: Λιότσιος-Λογοθέτης-Ασημακάκη
Δεκάλεπτα: 22-20, 36-31, 45-51, 64-59
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Νανάκος): Δαμουλάκη 3, Οκόνορ 13(3), Δανδουλάκη, Αξιοπούλου 1, Τραγουστή 8(2), Χερντ 12(1), Κάρεϊ 27(1).
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σόφτσης, Φέξης): Στολίγκα, Βιργιόγκε 12, Γασπαράτου 3(1), Πρίφτη 5(1), Μπενέκη, Μαργέλου, Σεγούρα, Κασάπογλου 2, Χίγκινς 20(4), Γούλφολκ 17(1).