ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Ενας κούκος (Κορρέ) ...δεν φέρνει την άνοιξη και με κακή εμφάνιση ήττα στην Βούλα 65-52 (το video του αγώνα) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

29.1.23

Σε ένα απελπιστικά κακό παιχνίδι για την ομάδα μας (ίσως το χειρότερο φετινό) με μόνη διασωθείσα την Ζωή Κορρέ και ρεκόρ καριέρας  (31π.,8/17 τριπ., 5 ριμπ., 4κλεψ., 2 ασίστ) αλλά στον αντίποδα  και τις τρεις ξένες να σκοράρουν συνολικά  12(!!!!) πόντους η ομάδα μας γνώρισε την ήττα με 65-52 στην Βούλα . Μάλιστα χάθηκε και η διαφορά των εννέα πόντων του α΄  γύρου που ίσως και να μην παίξει ρόλο τελικά αλλά όταν η ομάδα μας παρά την τραγική εμφάνιση και το 47-28 τελικά στα ριμπάουντς προηγείτο στο ημίχρονο 34-27, η καττάρευση στο β΄ είναι όντως απίστευτη  !!  Βέβαια τονίζουμε ότι είχαμε προβλήματα τραυματισμών με Χίγγινς (μέση)  και Γούλφολκ( διάστρεμμα )  ενώ και η Βιριόχε είχε θέματα και δεν έπαιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο . Eξαιρετική αμυντικά Κασάπογλου σταμάτησε την Γκιλντέι αλλά απελπιστικά άστοχη (1/9τριπ. ) όπως και όλη η ομάδα .  Ο Πρωτέας πολύ ψηλή ομάδα (σε καλή μέρα η Μπουθ) έσφιξε την άμυνά του και εκτελούσαμε αδιάκοπα μόνο άστοχα τρίποντα με το απίστευτο για μας νούμερο 10/34  (περισσότερα τρίποντα από δίποντα!!!!) . Ο Πρωτέας το εκμεταλλεύτηκε και νίκησε χωρίς να βγάλει μάτια μάλλον εύκολα 65-52 , μια νίκη που πιθανότατα θα τον κρατήσει εκτός play outs .

Κορυφαία από τον Πρωτέα η Σάρα Μπουθ ενώ προσέφεραν Χατζηβασιλείου και  Τζανετάτου.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  65-52
Διαιτητές:Καραβίτης-Γρίβα-Φασόλης
Δεκάλεπτα: 14-18, 27-34, 51-43, 65-52
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ  (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 9, Χατζηβασιλείου 13(3), Μάντιτς 2, Σακελλαρίου, Πατεράκη, Χατζηγιακουμή 1, Αλεξιά, Αναστασοπούλου 4, Μπουθ 24(1), Τζανετάτου 12(2).
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιργιόγκε 3, Γασπαράτου 2, Πρίφτη, Κορρέ 31(8), Μπενέκη, Κασάπογλου 7(1), Χίγκινς 2, Γουλφολκ 7(1).