ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Ήττα από τον ΠΑΟΚ με κακή εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο (76-69) - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

14.1.24

ΓΥΝΑΙΚΕΣ : Ήττα από τον ΠΑΟΚ με κακή εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο (76-69)

Κακή εμφάνιση είχαμε κάνει σε ένα δεκάλεπτο και με τον Ηρακλή το τρίτο αλλά η ομάδα αντέδρασε και νίκησε στο Ιβανώφειο ,  σήμερα στο Παλατάκι σε πολικές συνθήκες ήταν το τελευταίο και το 51-58 υπέρ μας έγινε 76-69 με ένα πολύ κακό σερί 25-11 και ήρθε η ήττα από τον ΠΑΟΚ . Η ομάδα μας είχε την ατυχία να φορτωθεί με τεσσερα φάουλ πολυ νωρίς η Κέϊλα Ιλαίρ,  που δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσε να βοηθήσει στην πρεμιέρα του β΄ γύρου  όπως σε άλλα ματς . Επίσης τα 20 λάθη αποδείχθηκαν καθοριστικά .Aντίθετα ήταν εξαιρετική η εμφάνιση της Αλίγια Πάττι με 19π , 13 ριμπ.,η Μουρ αν και άστοχη είχε 22π., 13 ριμπ. και κορυφαίες ελληνίδες η Χατζηβασιλείου (11π., 3 ριμπ., 6 ασίστ) και η Μπενέκη (10π., 5 ριμπ., 3 κλεψ.) . Η Ιλαίρ είχε σε 28΄  7 ασίστ.

Από τον ΠΑΟΚ δύο παίκτριες έκαναν τα πάντα Ουόκερ 32π. 6/13τρ. και Τζόουνς 31π., 9 ριμπ.

Η ομάδα μας με βάση τις τελευταίες της εμφανίσεις  ήταν φαβορί για την νίκη έστω και δύσκολα αλλά οι λεπτομέρειες δεν βοήθησαν να πάρει την νίκη και θα δοθούν οι ευκαιρίες στην συνέχεια να αποδείξει την αξία της .

ΠΑΟΚ-ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 76-69
Διαιτητές:  Ευφραιμίδης Σ.-Χρυσάφης-Νέδογλου
Δεκάλεπτα: 22-19, 36-39, 51-58, 76-69
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 32(6), Κιλαζίδου, Ράϊς 5, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 8, Μιχαηλίδου, Σταματάκη, Τζόουνς 31(1).
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σόφτσης, Ρουμάνι): Χιλάιρ 4, Χατζηβασιλείου 11(3), Μουρ 22, Πρίφτη 3(1), Κορρέ, Μπενέκη 10(1), Μαργέλου, Λιανούδη, Πάτι 19(3).